22. dubna 2017 12:08, aktualizováno  12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzské prezidentské volby již začaly na zámořských územích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Tváře pěti nejsilnějších kandidátů v prezidentské volbě. Zleva Francois Fillon,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tváře pěti nejsilnějších kandidátů v prezidentské volbě. Zleva Francois Fillon,... | foto: Reuters

PAŘÍŽ V zámořských oblastech začaly v sobotu francouzské prezidentské volby, které v kontinentální Francii proběhnou v neděli. Výsledky posledních průzkumů potvrzují minimální rozdíly mezi čtyřmi hlavními kandidáty. Podle informace agentury AFP je rozdíl mezi prvním a posledním z favorizované čtveřice jen kolem pěti procent.

Hlasování začalo nejdřív na malém souostroví Saint Pierre a Miquelon při východokanadském pobřeží. Později se k hlasování postupně připojili hlasující na Guadeloupu, na Martiniku v Karibském moři, ve Francouzské Guyaně či na francouzských konzulátech na americkém kontinentu. Volební účast byla v zámoří průměrná a nevybočovala z rámce předchozích voleb.

V samotné pevninské Francii se v sobotu s pátečním uzavřením předvolební kampaně omezila politická aktivita na minimum. Na pařížském náměstí Republiky se nicméně odpoledne uskutečnila demonstrace zhruba 2000 lidí, kterou svolalo na 70 různých levicových skupin. Jejich cílem bylo připomenout, že příští prezident by měl přihlížet potřebám sociálně chudších vrstev obyvatelstva.

Favorit francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron.

Favorit francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron.

Centrista Emmanuel Macron by měl v neděli podle průzkumů získat 23 až 24,5 procenta hlasů. Druhá Marine Le Penová 22 až 23 procent a třetí pravicový kandidát François Fillon 19 až 21 procent. Na čtvrtém místě je reprezentant levice Jean-Luc Mélenchon s podporou 18 až 19,5 procenta hlasů.

Francouzské úřady chystají na neděli přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 tisíc volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 tisíc policistů a 7000 vojáků. Podle úřadů budou na bezpečnostně rizikovějších místech členové volebních komisí vybaveni mobilními kontakty na nejbližší policejní oddělení. Leckde jsou přítomné i policejní a vojenské hlídky vybavené automatickými puškami.

Stejně jako v obchodních centrech či v jiných uzavřených prostorech s vysokou koncentrací lidí se voličům nedoporučuje nosit baťohy nebo tašky. V opačném případě se musejí podrobovat kontrole jejich obsahu od pověřeného civilního úředníka. V supermarketech a na školách dozor provádějí členové soukromých bezpečnostních agentur.

O zjitřené citlivosti vůči možným ohrožením bezpečnosti Pařížanů svědčí i dnešní incident ze Severního nádraží. Zadržen tam byl podezřelý mladík s nožem v ruce. Když jej zadržela policie, někteří cestující krátce propadli panice. Muž přitom policii nekladl odpor a podle železničních zřízenců nebyl nikdo zraněn.

Předpovědi volebních výsledků komplikuje kromě těsných výsledků průzkumů veřejného mínění i volební účast a vysoké procento nerozhodnutých voličů. Svého favorita si podle průzkumů nevybralo 30 procent Francouzů, volební účast se odhaduje na 78,5 procenta, což by byl pro Francii výsledek lehce podprůměrný.

Další neznámou je vliv čtvrtečního teroristického útoku v Paříži a jím přerušeného společného vystoupení všech jedenácti kandidátů na stanici France 2. Páteční průzkumy však žádný výrazný posun nezaznamenaly.

Viditelnou a slyšitelnou ozvěnou útoku dnes byl pařížský pochod zhruba stovky rozhněvaných manželek a partnerek francouzských policistů. Stěžovaly si na narůstající počet útoků na policii v zemi.

Prezidentský kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

Prezidentský kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

Deník Financial Times připomíná, že osm z jedenácti kandidátů chce buď vystoupení země z EU, eurozóny, či zásadní přestavbu vztahů s Unií. Dva z nich, Le Penová a Mélenchon, mají reálnou šanci probojovat se do druhého kola. Pokud by se tam dostali oba, byla by to podle deníku Financial Times pro evropské partnery Francie noční můra.

Obavy z takového scénáře neskrývají ani investoři. Guvernér rakouské centrální banky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny dnes ujišťoval, že ECB by po prvním kole mohla v případě potřeby poskytnout nouzové financování francouzským bankám. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že takovýto krok nebude zapotřebí.

Volební místnosti budou v neděli otevřeny od 8:00 SELČ a uzavřou se na většině území v 19:00, tedy o hodinu později než při předcházejících prezidentských volbách. V některých velkých městech se bude hlasovat až do 20:00.

ČTK
  • 5Diskuse