Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pracovní pozice, nebo kulturní dědictví? Amazon staví centrálu na ‚posvátném území‘ Jižní Afriky

Odpůrce stavby africké centrály Amazonu poblíž Kapského města Tauriq Jenkins. foto: Reuters

Kapské Město/Praha - Poblíž Kapského Města v Jihoafrické republice má vzniknout nová centrála Amazonu o velikosti 70 000 čtverečních metrů. Devítipatrový komplex za 284 milionů dolarů (skoro 6 miliard korun) má zahrnovat kanceláře, hotel a vytvořit tisíce pracovních pozic. Skupiny místních obyvatel se proti projektu bouří, město totiž povolilo stavět na historicky významném území.
  5:00

Před Afrikou máme 400 let náskok, prohlašuje infektolog a ředitel Veterinářů bez hranic

Nová budova Amazonu má stát na místě, kde žily první africké kmeny Khoikhoiové a Sanové. Původní obyvatelé v 16. století o území intenzivně bojovali a podařilo se jim ho ubránit před opakovanými nájezdy Evropanů. O století později však kmeny neodvrátily útok Holanďanů a místo se stalo první kolonizovanou oblastí v jižní Africe. Dle názoru některých zdejších občanů se historie opakuje a cizí mocnost zasahuje do jejich posvátného území, píše server Africa News.

Místo poblíž Kapského města u řek Liesbeek a Black, kde má stát nová africká...
Místo poblíž Kapského města u řek Liesbeek a Black, kde má stát nová africká...

Na ploše v minulosti fungovalo golfové hřiště a bar, o historickém významu referuje pouze nevýrazná informační tabule. To chtějí Afričané změnit. „Tohle je to místo, kde byla naše půda poprvé ukradena,“ uvedl podle agentury Reuters člen místní skupiny Khoikhoiovů Tauriq Jenkins. „Chceme, aby území bylo světovou památkou, ne aby zde stála obrovská budova,“ dodal.

Proti nové centrále se postavili přední tváře místních komunit, aktivisté a environmentalisté, petici podepsalo přes 50 tisíc lidí. Za poslední týdny se uskutečnilo několik protestních pochodů, vůdčí postavy opozice chtějí dát případ k soudu. Skupiny požadují, aby oblast byla prohlášena za chráněnou národní památku kvůli historickému významu. Mimo to budova Amazonu podle enviromentalistů narušuje ekosystém soutoku řek Liesbeek a Black, které oblast obklopují.

Vznik prvních odborů v americkém Amazonu nevyšel. Firma údajně hrozila vyhazovem a manipulovala s lístky

Amazon se brání. Jednak uvádí, že centrála přinese tisíce nových pracovních míst. Dále projekt údajně nezapomíná na historický význam území, v rámci komplexu firma vystaví zahradu na počest původním obyvatelům a kulturní centrum, v němž mají pracovat potomci kmenových komunit jako učitelé a průvodci. Díky těmto iniciativám si internetový gigant na svoji stranu získal i některé místní předáky včetně vedení města.

Přes snahy firmy má stavba hlasité odpůrce. „Khoikhoiové a Sanové dostanou práci výměnou za to, že vykopou hroby svých předků,“ komentoval ospravedlnění stavby Jenkins. Dle jeho slov je taková nabídka nepřijatelná.

První návrhy projektu se objevily již před pěti lety, schválení předcházelo dva roky trvající opatření, které oblast dočasně prohlásilo za kulturní dědictví. Za tu dobu se měly posoudit důvody pro odmítnutí stavby, ty ale městská správa nepovažuje za dostatečné a projektu dala v letošním dubnu zelenou. Pokud aktivisté neuspějí se svými iniciativami, začne se stavět již tento měsíc.

Společnost Amazon v Kapském Městě zaměstnává stovky lidí v mezinárodním call centru a serverovně. Podle webu GCR firma internetový prodej na kontinentě zatím nenabízí, stavba komplexu však může být prvním krokem k rozšíření svého působení i do Afriky, podobné služby zde zatím nabízí nigerijská společnost Jumia.