12. října 2019 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před Kapitolem policie zatkla jednaosmdesátiletou herečku Fondovou. Protestovala za ochranu klimatu

Jane Fonda byla zatčena policií za účast na protestech za klima | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jane Fonda byla zatčena policií za účast na protestech za klima | foto: Reuters

Washington D.C. V americkém hlavním městě v pátek proběhl další protest za ochranu klimatu. Před budovou Kongresu se sešlo několik lidí včetně jednaosmdesátileté herečky Jane Fondové. Tu policie zatkla poté, co ji několikrát vyzvala, aby místo opustila. Zatčení natočily kamery a video hojně sdílí lidé na sociálních sítích.

Herečka, která mimo jiné získala dva Oscary či cenu Emmy, je celoživotní aktivistkou. Už dopředu dávala vědět, že se nynějších protestů bude účastnit s tím, že ji k tomu inspirovali mladí lidé, kteří vytvořili „neuvěřitelně silné hnutí“. V pátek ji však během jedné z akcí před budovou Kongresu zatkla a odvedla v poutech. Podle mluvčí Kapitolu bylo dohromady zatčeno 16 lidí pro pořádání protestu bez povolení, píše server BBC

„Musíme si uvědomit, že krize kolem klimatické změny zůstává největší hrozbou, je jako tikající bomba,“ řekla mimo jiné Fondová. „Nemáme moc času a problém je vskutku urgentní,“ dodala. Na demonstraci před Kapitolem ji kamery zabraly s nápisy jako „Žádná další fosilní paliva“ nebo „Hlasujte, mluvte, jednejte“, což měla být výzva pro americké zákonodárce, kteří podle demonstrantů nedělají dost, aby se situace začala vyvíjet k lepšímu.

Na své webové stránce herečka uvedla, že se přestěhovala do Washingtonu, aby byla „blíže epicentru boje za klima“. Slíbila mimo jiné, že bude protestovat každý pátek až do ledna, aby zákonodárci přijali opatření k řešení klimatické krize. 

Sama herečka podotkla, že se ve svém věku zatčení nebojí zdaleka tolik jako dřív. „Cítím se mnohem statečnější než kdykoliv předtím. Nemám co ztratit, tohle stojí za to,“ sdělila deníku The Telegraph.

, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?