Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Zemřel americký herec Peter Fonda, svobodomyslný motorkář z Bezstarostné jízdy

Americký herec Peter Fonda. foto: AP Photo

Los Angeles - Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis People s odvoláním na hercovu rodinu. Fonda, známý především z kultovního snímku Bezstarostná jízda z roku 1969, trpěl rakovinou plic.
  9:16aktualizováno  12:32

Začal 26. ročník Febiofestu. Ministr kultury předal cenu za přínos pro film Bohdalové a Fondovi

Fonda byl synem herce Henryho Fondy, bratrem herečky Jane Fondové a otcem herečky Bridget Fondové. Kromě dvou Zlatých glóbů měl na svém kontě i dvě nominace na Oscara, jednu za Bezstarostnou jízdu, druhou získal za snímek Uleeovo zlato z roku 1997.

Hvězda amerického herce v Los Angels.
Smuteční věnec u hvězdy Petera Fondy.

Letos Fonda dostal cenu za celoživotní dílo na Mezinárodním filmovém festivalu Febiofest, kvůli zdravotním potížím ale do Prahy nedorazil.

Ocenění za celoživotní přínos kinematografii získal v Obecním domě Peter Fonda.

Fonda měl v 60. letech blízko k hnutí hippies, experimentoval s různými drogami a účastnil se i protestů proti válce ve Vietnamu. Ideály květinových dětí se pak promítly i do jeho nejslavnějšího filmu a vrcholu kariéry - Bezstarostné jízdy, drogami napěchované motorkářské road movie.

Febiofest ocení Petera Fondu. Předsedou poroty bude fotograf Jan Saudek

Fonda v ní jako Kapitán Amerika putuje společně s „hipíkem“ Billym v podání Dennise Hoppera (ten byl i režisérem filmu) Spojenými státy. Jízda zrcadlila atmosféru 60. let a dodnes rezonuje touhou po svobodě a nezávislosti.

Fonda se na filmu podílel i jako producent a spoluscenárista, za což byl nominován na Oscara. Jeho zkušenosti s LSD z té doby se odrazily v písni Beatles She Said She Said, kde John Lennon použil Fondovu větu „vím, jaké to je být mrtvý“.

KDO BYL Peter Fonda?

  • Ačkoli měl Fonda od mládí předpoklady stát se hvězdou, trvalo mu nějaký čas, než se prosadil. Stalo se tak v roce 1966, kdy mu režisér a producent Roger Corman svěřil hlavní roli vůdce motocyklové bandy v akčním dramatu Divocí andělé. Fonda měl tehdy blízko k hnutí hippies, experimentoval s různými drogami a účastnil se i protestů proti válce ve Vietnamu. Ideály květinových dětí se pak promítly i do jeho vůbec nejslavnějšího filmu a vrcholu kariéry - Bezstarostné jízdy (1969), drogami napěchované motorkářské road movie.
  • Fonda v ní jako Kapitán Amerika putuje společně s "hipíkem" Billym v podání Dennise Hoppera, který film režíroval, Spojenými státy. Jízda zrcadlila atmosféru 60. let a dodnes rezonuje touhou po svobodě a nezávislosti. Fonda se na filmu podílel i jako producent a spoluscenárista, za což byl nominován na Oscara. Jeho zkušenosti s LSD z té doby se odrazily v písni Beatles s názvem She Said She Said, kde John Lennon použil Fondovu větu "vím, jaké to je být mrtvý".
  • Syn legendárního herce Henryho Fondy a mladší bratr rovněž proslulé herečky Jane Fondové se narodil 23. února 1940 v New Yorku. Jeho vztah s otcem bolestně narušila matčina sebevražda. Desetiletý Peter, který otce ze smrti matky vinil, si tenkrát v protestním gestu nechtěně prostřelil puškou břicho. Na operačním sále se mu dokonce zastavilo srdce. Fondův vztah k otci odráží i jeho kniha s názvem Neříkejte mu táto (1977), kde mimo jiné říká: "Všichni ho pokládali za čestného a přímého člověka, ve skutečnosti však byl nesnesitelný egoista, jenž šel bezohledně za svými cíli a manželka i děti mu byly zcela lhostejné."
  • Už od dětství Fonda projevoval herecké sklony, jako třináctiletý dokonce napsal a zinscenoval divadelní hru. Studoval na Nebraské univerzitě v Omaze a připojil se k místnímu hereckému souboru, v němž začínal jeho otec či Marlon Brando. V roce 1961 Fonda debutoval na Broadwayi ve hře Jamese Goldmana Krev, pot a Stanley Poole.
  • S příliš velkou odezvou se nesetkaly Fondovy režijní pokusy, například baladický snímek Muž na výpomoc (1971) či romantický western Wanda Nevada (1979), do nějž obsadil i svého otce. Jako herec na sebe Fonda upozornil v dramatu Vězeňské blues (1977) nebo v akčním filmu Hazardní hra (1978). Velký návrat se mu podařil v roce 1997, kdy se za Uleeovo zlato dočkal druhé nominace na Oscara. V roce 2007 si zahrál také v oceňovaném remaku 3:10 Vlak do Yumy.
  • Fondovou první manželkou byla dcera průmyslníka Susan Brewerová. Z tohoto svazku také pocházejí dva jeho potomci - herci Bridget a Justin Fondovi. Kumštu se věnují i děti Fondovy sestry Jane, Vanessa Vadimová je režisérkou a Troy Garity hercem a producentem. Od roku 2011 byl Fonda potřetí ženatý.
  • Dvojnásobný držitel Zlatého Glóbu, který ještě letos na jaře aktivně natáčel, byl v roce 1986 hostem filmového festivalu v Karlových Varech.
  • Fonda byl vášnivým odpůrcem amerického prezidenta Donalda Trumpa a nesmlouvavým kritikem odebírání dětí přistěhovalcům bez dokladů na hranicích USA s Mexikem, které bylo součástí vládní politiky nulové tolerance vůči nelegální imigraci. „Měli bychom vyrvat Barrona Trumpa z náručí jeho matky a poslat ho do klece s pedofily, napsal loni na Twitteru v odkazu na dvanáctiletého Trumpova syna.
Autor: