Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Zemřel americký herec Peter Fonda, svobodomyslný motorkář z Bezstarostné jízdy

Americký herec Peter Fonda. foto: AP Photo

Los Angeles - Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis People s odvoláním na hercovu rodinu. Fonda, známý především z kultovního snímku Bezstarostná jízda z roku 1969, trpěl rakovinou plic.
  9:16aktualizováno  12:32

Začal 26. ročník Febiofestu. Ministr kultury předal cenu za přínos pro film Bohdalové a Fondovi

Fonda byl synem herce Henryho Fondy, bratrem herečky Jane Fondové a otcem herečky Bridget Fondové. Kromě dvou Zlatých glóbů měl na svém kontě i dvě nominace na Oscara, jednu za Bezstarostnou jízdu, druhou získal za snímek Uleeovo zlato z roku 1997.

Hvězda amerického herce v Los Angels.
Smuteční věnec u hvězdy Petera Fondy.

Letos Fonda dostal cenu za celoživotní dílo na Mezinárodním filmovém festivalu Febiofest, kvůli zdravotním potížím ale do Prahy nedorazil.

Ocenění za celoživotní přínos kinematografii získal v Obecním domě Peter Fonda.

Fonda měl v 60. letech blízko k hnutí hippies, experimentoval s různými drogami a účastnil se i protestů proti válce ve Vietnamu. Ideály květinových dětí se pak promítly i do jeho nejslavnějšího filmu a vrcholu kariéry - Bezstarostné jízdy, drogami napěchované motorkářské road movie.

Febiofest ocení Petera Fondu. Předsedou poroty bude fotograf Jan Saudek

Fonda v ní jako Kapitán Amerika putuje společně s „hipíkem“ Billym v podání Dennise Hoppera (ten byl i režisérem filmu) Spojenými státy. Jízda zrcadlila atmosféru 60. let a dodnes rezonuje touhou po svobodě a nezávislosti.

Fonda se na filmu podílel i jako producent a spoluscenárista, za což byl nominován na Oscara. Jeho zkušenosti s LSD z té doby se odrazily v písni Beatles She Said She Said, kde John Lennon použil Fondovu větu „vím, jaké to je být mrtvý“.

KDO BYL Peter Fonda?

  • Ačkoli měl Fonda od mládí předpoklady stát se hvězdou, trvalo mu nějaký čas, než se prosadil. Stalo se tak v roce 1966, kdy mu režisér a producent Roger Corman svěřil hlavní roli vůdce motocyklové bandy v akčním dramatu Divocí andělé. Fonda měl tehdy blízko k hnutí hippies, experimentoval s různými drogami a účastnil se i protestů proti válce ve Vietnamu. Ideály květinových dětí se pak promítly i do jeho vůbec nejslavnějšího filmu a vrcholu kariéry - Bezstarostné jízdy (1969), drogami napěchované motorkářské road movie.
  • Fonda v ní jako Kapitán Amerika putuje společně s "hipíkem" Billym v podání Dennise Hoppera, který film režíroval, Spojenými státy. Jízda zrcadlila atmosféru 60. let a dodnes rezonuje touhou po svobodě a nezávislosti. Fonda se na filmu podílel i jako producent a spoluscenárista, za což byl nominován na Oscara. Jeho zkušenosti s LSD z té doby se odrazily v písni Beatles s názvem She Said She Said, kde John Lennon použil Fondovu větu "vím, jaké to je být mrtvý".
  • Syn legendárního herce Henryho Fondy a mladší bratr rovněž proslulé herečky Jane Fondové se narodil 23. února 1940 v New Yorku. Jeho vztah s otcem bolestně narušila matčina sebevražda. Desetiletý Peter, který otce ze smrti matky vinil, si tenkrát v protestním gestu nechtěně prostřelil puškou břicho. Na operačním sále se mu dokonce zastavilo srdce. Fondův vztah k otci odráží i jeho kniha s názvem Neříkejte mu táto (1977), kde mimo jiné říká: "Všichni ho pokládali za čestného a přímého člověka, ve skutečnosti však byl nesnesitelný egoista, jenž šel bezohledně za svými cíli a manželka i děti mu byly zcela lhostejné."
  • Už od dětství Fonda projevoval herecké sklony, jako třináctiletý dokonce napsal a zinscenoval divadelní hru. Studoval na Nebraské univerzitě v Omaze a připojil se k místnímu hereckému souboru, v němž začínal jeho otec či Marlon Brando. V roce 1961 Fonda debutoval na Broadwayi ve hře Jamese Goldmana Krev, pot a Stanley Poole.
  • S příliš velkou odezvou se nesetkaly Fondovy režijní pokusy, například baladický snímek Muž na výpomoc (1971) či romantický western Wanda Nevada (1979), do nějž obsadil i svého otce. Jako herec na sebe Fonda upozornil v dramatu Vězeňské blues (1977) nebo v akčním filmu Hazardní hra (1978). Velký návrat se mu podařil v roce 1997, kdy se za Uleeovo zlato dočkal druhé nominace na Oscara. V roce 2007 si zahrál také v oceňovaném remaku 3:10 Vlak do Yumy.
  • Fondovou první manželkou byla dcera průmyslníka Susan Brewerová. Z tohoto svazku také pocházejí dva jeho potomci - herci Bridget a Justin Fondovi. Kumštu se věnují i děti Fondovy sestry Jane, Vanessa Vadimová je režisérkou a Troy Garity hercem a producentem. Od roku 2011 byl Fonda potřetí ženatý.
  • Dvojnásobný držitel Zlatého Glóbu, který ještě letos na jaře aktivně natáčel, byl v roce 1986 hostem filmového festivalu v Karlových Varech.
  • Fonda byl vášnivým odpůrcem amerického prezidenta Donalda Trumpa a nesmlouvavým kritikem odebírání dětí přistěhovalcům bez dokladů na hranicích USA s Mexikem, které bylo součástí vládní politiky nulové tolerance vůči nelegální imigraci. „Měli bychom vyrvat Barrona Trumpa z náručí jeho matky a poslat ho do klece s pedofily, napsal loni na Twitteru v odkazu na dvanáctiletého Trumpova syna.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat