29. září 2019 17:35, aktualizováno  21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouské volby ovládli Kurzovi lidovci. Těším se na spolupráci, vzkázal straně Babiš

Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Kurz. | foto: Reuters

VÍDEŇ V předčasných parlamentních volbách v Rakousku zvítězila lidová strana (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které po sečtení hlasů z volebních místností zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Podle předběžných výsledků získala Kurzova Rakouská lidová strana (ÖVP) 38,4 procenta hlasů.  Na druhém místě s velkým odstupem skončili sociální demokraté (SPÖ) s 21,5 procenta hlasů a na třetím pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se 17,3 procenta. Rekordní výsledek zaznamenala strana Zelených, která získala 12,3 procenta hlasů. Nejlepšího výsledku ve svých dějinách dosáhli se 7,4 procenty také liberálové z NEOS.

Výsledek ještě neobsahuje hlasy zaslané korespondenčně, ani většinu hlasů voličů, kteří lístek do volební urny vhodili mimo své trvalé bydliště.

„Jsem dojat a skoro beze slov,“ řekl předseda lidovců Kurz ve volebním štábu. „Byly to těžké čtyři měsíce, ale teď nás lidé zvolili znovu,“ uvedl s odkazem na dobu, která uplynula od pádu koaliční vlády ÖVP a Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

„Je to pro nás historický den, každý další krok si teď dobře rozmyslím,“ oznámil Kurz. Prezident Alexander Van der Bellen ho již pověřil sestavením vlády. Kurz chce jednat se všemi zbylými stranami. Podle dosavadních prognóz by mohli lidovci vytvořit koalici se svobodnými (FPÖ), sociálními demokraty (SPÖ) i stranou Zelených.

„Není to to, co jsme si přáli, není to to, za co jsme bojovali,“ řekla ve volebním štábu sociálních demokratů (SPÖ) předsedkyně Pamela Rendiová-Wagnerová. „Nejsme s tím spokojeni,“ dodala. Později popřela, že by se chystala kvůli výsledku SPÖ, který je nejhorší od druhé světové války, rezignovat na funkci v čele strany. „Převzala jsem stranu ve velmi složité fázi,“ vysvětlila s tím, že by nebylo správné se vedení strany v této složité situaci vzdávat. Sociální demokraté dostali podle prognóz zhruba 22 procent hlasů.

Předčasné volby v Rakousku podle odhadů vyhráli lidovci.
Předčasné volby v Rakousku podle odhadů vyhráli lidovci.

Předseda pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer uvedl, že se jeho strana připravuje na odchod do opozice, kde by se měla modernizovat. Podle bývalého ministra vnitra Herbert Kickl není výsledek FPÖ „ničím dobrým pro Rakousko“. Svobodní dostali asi 16 procent hlasů a oproti volbám v roce 2017 přišli o zhruba deset procentních bodů.

Rekordní výsledek kolem 14 procent hlasů s nadšením přijal předseda strany Zelených Werner Kogler. Ať už bude jeho strana ve vládě či v opozici, hodlá z Rakouska učinit „národ ochrany životního prostředí, klimatu a přírody“. Jednání s lidovci je Kogler otevřený, nejprve se ale podle něj musí hovořit o tom, zda má vůbec cenu začít jednat o vytvoření vlády. Směr, kterým se ubírali lidovci v koaliční vládě se svobodnými, by se musel podle Koglera „radikálně změnit“, aby se mohlo jednat o vládě.

Předsedkyně strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová v první reakci na prognózy vyjádřila spokojenost a uvedla, že výsledek je nejlepší, jakého kdy liberálové v Rakousku dosáhli.

ANO i ČSSD výsledek potěšil

Představitelé vládní ANO i ČSSD vítězství lidovců uvítali. Čeští opoziční politici ocenili v reakcích i oslabení populistických Svobodných.

Kurzovi a jeho straně pogratuloval na twitteru český premiér Andrej Babiš (ANO). „Přeji mnoho zdaru při sestavování nové vlády. Rakousko je naším blízkým partnerem a já se již těším na pokračování naší spolupráce,“ uvedl.

Podobně reagoval místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Přeji našim sousedům konstruktivní jednání při sestavování nové proevropské vlády a již se těším na další česko-rakouskou spolupráci,“ sdělil na twitteru.

Místopředseda opoziční ODS Martin Kupka poukázal i na výsledek Svobodných. „To je pro Rakousko i silnější hlas rozumu v Evropské unii dobrá zpráva,“ napsal. Předseda SPD Tomio Okamura výsledek FPÖ za špatný nepovažuje. „Přes masivní antikampaň se podařilo vlasteneckým Svobodným udržet solidní výsledek,“ konstatoval.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný přivítal posílení Kurze. „Je patrné, že voliči vnímají pozitivně jeho velmi realistickou politiku. To mu dá možnost dokončit klíčové reformy. Příznivá je taky zpráva o oslabení populistických Svobodných. To je dobrá zpráva pro celou Evropu,“ dodal.

Europoslanec STAN Stanislav Polčák uvedl, že pokud se prognózy potvrdí, Kurz bude jedním z nejúspěšnějších evropských politiků. Výrazný úspěch zelených ukazuje na celoevropský trend. „FPÖ skončila výrazně hůře, než si asi připouštěla,“ dodal.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!