Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Premiéři úspěšných zemí v boji s virem chtějí spolupráci. Je mezi nimi i Andrej Babiš

Andrej Babiš při projevu k národu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš při projevu k národu. | foto: Twitter Andreje Babiše

Vídeň/Praha Rakouský kancléř Sebastian Kurz uspořádal videokonferenci s protějšky z dalších šesti zemí, které jsou úspěšné v boji proti koronaviru. Mezi účastníky rozhovoru byl i český premiér Andrej Babiš, který na Twitteru napsal, že premiéři například probrali, jaká opatření jsou nejúčinnější a co nyní bude třeba nejvíc hlídat. Kancléř Kurz agentuře APA po konferenci řekl, že premiéři usilují mimo jiné o spolupráci ve vývoji očkovacích látek a léků.

Videokonference se zúčastnili šéfové vlád Česka, Rakouska, Austrálie, Nového Zélandu, Dánska, Izraele a Řecka. Kurz podle APA poznamenal, že do této skupiny patří také Singapur, jehož premiér se ale nemohl videokonference zúčastnit z časových důvodů. Kancléř rovněž naznačil, že skupina by ještě mohla být rozšířena. Podle Kurze jde o země, které „podobně jako my reagovaly včas a intenzivně, a tím prošly krizí lépe než jiní“.

Dnes se na videokonferenci propojili kromě Kurze a Babiše premiéři Austrálie Scott Morrison, Nového Zélandu Jacinda Ardernová, Izraele Benjamin Netanjahu, Dánska Mette Fredriksenová a Řecka Kyriakos Mitsotakis.

Podle Kurze hovořili také o tom, „jak nejlépe dostat země nahoru, opět oživit ekonomiku a zároveň udržet vir pod kontrolou“.

Podle Kurze bylo dohodnuto také setkání zástupců odpovědných za výzkum ve Vídni. Cílem je spolupráce těchto zemí na vývoji očkovací látky a léků i na výrobě ochranných prostředků. Spolupráce má vést k větší soběstačnosti menších států a jejich nezávislosti na supervelmocích. Rakousko se chce také poučit ze zkušeností zemí jako Austrálie a Nový Zéland, které koronavirus zasáhl dříve než evropské státy.

Český premiér Babiš dnes na Twitteru napsal, že účastníci videokonference probrali, „jaká opatření jsou nejúčinnější a co si teď budeme muset nejvíc hlídat“. Těší se prý také na spolupráci na vývoji vakcíny a na soběstačnosti v zajištění léků nebo ochranných pomůcek. Českému rozhlasu Babiš řekl, že kolegům představil i projekt chytré karantény a setkal se prý s dobrým hodnocením.

„Je mi ctí, že je Česká republika v nejlepší společnosti států, které jsou nejúspěšnější v řešení koronaviru na světě,“ poznamenal Babiš.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!