Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Horor za mřížemi na Filipínách: O vězně se starají gangy. Drobný hříšník v nich sedí roky, čeká na potvrzení

Věznice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Manila Ustlat si znamená pro některé vězně z manilské městské věznice to samé, co vytřít blátivou louži, rozložit kus kartonu na kachlíkovou podlahu, lehnout si do malé koupelny bez oken a vměstnat se tam mezi dalších šest mužů a záchod. V cele číslo pět je dusno a vzduch páchne potem z 518 mužů namačkaných do prostoru původně pro 170 lidí.

Vězni se opírají jeden o druhého, jejich končetiny často leží na sousedovi, chodidla mají strčená pod hlavu někoho jiného, prostoru je tak málo, že se v příšerném horku stěží mohou převalit. Tak popisuje situaci v jedné z nejpřeplněnějších káznic ve filipínském hlavním městě americký deník The New York Times.

Od chvíle, kdy filipínský prezident Rodrigo Duterte v roce 2016 zahájil protidrogovou kampaň, ve filipínských káznicích začalo být čím dál větší těsno. Země se dostala do čela žebříčku nejpřeplněnějšího vězeňského systému na světě.

V manilské městské věznici je spaní cennou komoditou. Když má vězeň peníze, může si koupit místo v tzv. kubolu, malé kóji vyrobené z překližky, stranou davů a sdílené „jen“ se dvěma muži. V opačném případě je to podlaha, možná koupelna, ale klidně také schodiště sbité z palubek; když vězeň spadne z jednoho schodu, vezme s sebou všechny pod ním.

Gangy jsou ilegální, ale udržují ve věznici pořádek

Málokteří vězni jsou odsouzenci - většina z nich jsou ve vazbě a čekají na soud. Mnoho jich však trčí v nápravném zařízení měsíce nebo i roky, a to kvůli zahlceným soudům. V důsledku přeplnění a nízkého počtu dozorců situace zašla tak daleko, že představitelé věznice potichu přenechali část její správy vězeňským gangům. Ty jsou technicky vzato ilegální, udržují však pořádek a brání tomu, aby vznikl chaos. Často také přerozdělují skromné vězeňské příděly, aby nikdo nezůstal o hladu.

Někteří filipínští představitelé jsou po dotazu na situaci v tamních vězeních překvapivě otevření. „Když sedíte ve filipínském vězení, budou vás mučit,“ řekla Leah Armamentová z vládní komise pro lidská práva. Stejný fakt konstatovala v roce 2015 i OSN.

Filipínský soudní systém ochromený neefektivitou je plný úplatků a jeho struktura motivuje soudce a právníky k tomu, aby pracovali pomalu, řekl odborník na filipínské vězeňství Raymund Narag z Jihoillinoiské univerzity.

Jeden vězeň byl odsouzen za to, že hulákal na veřejnosti a měl u sebe nožík. Bylo mu tehdy 15, ale policie do protokolu uvedla jeho věk 18 let. Jeho případ byl vyřešen po dvou měsících, už bezmála dva roky ale čeká na nařízení o propouštění z úřadu sociální péče. To dalece převyšuje trest, který mohl za svůj přečin dostat - čtyři dolary pokuta či 15 dní vězení.

Narag je profesorem a ve filipínském vězení v minulosti sám strávil šest let. Coby právník se za tu dobu v hierarchii vězeňského gangu vypracoval až do pozice „mayor de mayores“, tedy „předáka všech předáků“. Podle něj jsou filipínská vězení v porovnání s jinými zeměmi, jako třeba USA, „daleko více kolektivní, takže se z obyvatel cely stává rodina“.

„Nuda vpouští ďábla do vaší mysli“

Vězeňské gangy jsou takovýmito rodinami. Nepsaná dohoda s dozorci o podílu na správě jim pomáhá udržet nad káznicí kontrolu. V manilské městské věznici vychází na jednoho dozorce 528 vězňů, vláda přitom doporučuje poměr jeden dozorce na každých sedm vězňů.

Sedmatřicetiletý Buboy Mendiola vede jeden z pěti hlavních gangů nazvaný Sputnik. Dohlíží také na neformální vězeňskou ekonomiku. Výdělky z ní si gang společně rozděluje. Při jedné razii se ukázalo, že jmění Sputniku bylo 720 000 pesos (přes 300 000 Kč). Mendiola za ně nakupoval prasata a stovky kuřat na vánoční oslavu, ale také základní léky či hygienické potřeby pro svou celu.

„Nuda vpouští ďábla do vaší mysli,“ říká Mendiola s tím, že vězni se musí něčím zabavit, jinak prý začínají dělat neplechu. Bitkám se s ohledem na přeplněnost věznice nedá zcela vyhnout, ale celkově jsme tu schopni udržet pořádek, dodává. Prohřešky proti pořádku ve svém gangu trestá Mendiola tvrdě - podle závažnosti přečinů až 25 ranami dřevěným klackem.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....