30. srpna 2019 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident Bolívie Evo Morales zabloudil v pralese, když pomáhal hasit požáry

Bolivijský prezident Evo Moráles  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolivijský prezident Evo Moráles | foto: Reuters

RABORÉ (BOLÍVIE) Bolívijský prezident Evo Morales nakrátko zabloudil v pralese, když se na východě země vracel z hašení požárů, informovala v pátek agentura DPA. Kritici hlavu státu viní, že na své aktivní účasti na likvidaci požárů staví předvolební kampaň.

„Prožil jsem menší dobrodružství,“ řekl s úsměvem na rtech prezident andského státu místní televizi Uno. „Sešli jsme z cesty a téměř hodinu bloudili, ale díky vojákům jsme se zase našli.“ Na zveřejněném videu je slyšet, jak někdo - zřejmě sám Morales - volá v temnotě pralesa: „Kde jste? Kde jste?“

V Jižní Americe v současnosti zuří množství požárů. Nejhůře postižená je brazilská Amazonie, v Bolívii hoří v regionu Chiquitanía v departementu Santa Cruz poblíž hranic s Brazílií a Paraguayí. Zde byl také nasazen obří hasicí boeing 747 Supertanker.

Morales už několik dnů pomáhá s hašením v okolí města Roboré a dalších obcích. Fotografie ho mimo jiné zachytily v modré hasičské kombinéze a s vodní tryskou, kterou krotil plameny.

Jeho aktivity se ale v Bolívii setkávají také s kritikou. Někteří vyjádřili přesvědčení, že se jedná o dobře zinscenovanou mediální kampaň před prezidentskými volbami plánovanými na říjen, napsal zpravodajský portál QS Noticias. Morales Bolívii vládne od roku 2006 a usiluje o znovuzvolení.

ČTK