27. července 2019 23:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při náletu syrských vládních letounů v Idlibu zemřelo 11 lidí. Šest z obětí byly děti

Město Idlib - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město Idlib - ilustrační snímek | foto: AP Photo

DAMAŠEK Jedenáct lidí, z toho šest dětí, zemřelo při sobotním náletu syrských vládních letounů, který zasáhl rušné tržiště ve městě Aríhá. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) a organizaci Ariha Today to uvedla agentura AP. Aríhá se za poslední týden stala několikrát terčem útoků, vláda totiž stupňuje svoje snahy o ovládnutí regionu Idlib, jenž je poslední, který nemá syrský režim pod kontrolou.

„Útok zasáhl hlavní náměstí v centru města,“ sdělil AP jeden ze svědků. „Tohle je systematická vytlačovací kampaň, jejímž cílem je vyprázdnit toto rušné město,“ prohlásil místní doktor. Podle něj při náletu přišla o nohu 18měsíční holčička, její matka je přitom vedle ní na jednotce intenzivní péče v kritickém stavu.

Syrský režim ve svém leteckém tažení, ve kterém jej podporuje Rusko, cílí na zdravotnická centra, čističky vody a obytné čtvrti. OSN a organizace hájící lidská práva označují tyto cílené útoky na civilní infrastrukturu za válečné zločiny.

Povstaleckou enklávu Idlib ovládají ozbrojenci napojení na teroristickou síť Al-Káida a další džihádistické skupiny. Syrská vláda tvrdí, že nálety cílí na teroristické pozice.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová v pátek prohlásila, že se světové mocnosti nesnaží krizi v zemi vyřešit s dostatečným odhodláním. Podle jejího úřadu zemřelo od 30. dubna, kdy ofenzíva začala, nejméně 450 civilistů, z toho více než sto lidí jen za posledních deset dní. Přes 440 000 obyvatel regionu muselo kvůli náletům opustit svoje domovy.

ČTK

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na Lidovky.cz