Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Za útokem v Idlibu, při němž zemřelo 40 radikálů, stojí USA. ‚Cílem operace byli vůdci Al-Káidy‘

Útok se odehrál nedlouho poté, co bylo v oblasti vyhlášeno příměří. Za náletem stojí Američané, oznámilo následně americké velení. foto: ČTK

DAMAŠEK - Nejméně 40 radikálů v sobotu přišlo o život při náletu v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii. Útok se odehrál nedlouho poté, co bylo v oblasti vyhlášeno příměří. Za náletem stojí Američané, oznámilo následně americké velení. Jeho oběťmi jsou podle všeho vysoce postavení velitelé místních džihádistických skupin.
  17:02aktualizováno  19:59

Syrská armáda dobyla s pomocí Ruska pozice u Idlibu. Radikálové se stáhli po intenzivním bombardování

„Cílem bylo setkání vůdců džihadistických skupin Hurás al-Dín a Ansár al-Tauhíd a vůdců dalších extremistických skupin, které jsou na ně napojené. Schůzka se konala ve výcvikovém středisku,“ řekl AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Kdo za úderem stál, nebylo zprvu jasné. Později se k němu přihlásily Spojené státy. „Cílem této operace byli vůdci Al-Káidy v Sýrii zodpovědní za útoky ohrožující americké občany, naše partnery a nevinné civilisty,“ uvedlo ve svém prohlášení velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

Nejméně 40 radikálů přišlo o život při náletu v provincii Idlib na severozápadě...
Kdo za úderem stál, nebylo zprvu jasné. Později se k němu přihlásily Spojené...

Skupiny Hurás al-Dín a Ansár al-Tauhíd operují v regionu Idlibu a jeho okolí. Skupinu Hurás al-Dín vytvořili loni bojovníci, kteří se oddělili od nejmocnější islamistické skupiny v oblasti - Tahrír aš-Šám, známé dříve jako fronta An-Nusra nebo syrská Al-Káida. Jejími členy jsou i radikálové ze zahraničí.

Nálety ustaly

Syrská armáda bojuje o provincii Idlib již od dubna a od té doby podle odhadů zahynulo na 950 lidí, uvedla agentura AFP. Příměří v pátek ohlásilo Rusko, které je spojencem Damašku a v Idlibu se podílí na bojích proti radikálům a povstalcům. Dopoledne organizace SOHR informovala o tom, že syrská armáda začala klid zbraní dodržovat a zastavila nálety.

„Na obloze nejsou vojenská letadla a nálety ustaly,“ popsala sobotní situaci v Idlibu. Na jihu provincie byla slyšet jenom sporadická dělostřelecká palba jižně od města Idlib.

Někteří Syřané, kteří předtím opustili své domovy, využili pauzy v boji a přišli si domů pro postrádané věci. Všeobecně se ale počítalo s tím, že klid zbraní bude brzy porušen, jak tomu bylo v minulých případech. Jedno příměří bylo vyhlášeno začátkem srpna a skončilo po třech dnech.

Syrská agentura SANA informovala, že syrská armáda sice přistoupila na klid zbraní, ale vyhradila si právo boje obnovit v případě provokací ze strany protivníka.

Idlib má za sebou dlouhé bombardování a nálety, 8. srpna armáda zahájila pozemní ofenzívu, při níž získala část měst a vesnic, jež předtím kontrolovali radikálové. Nejdůležitější z nich je Chán Šajchún, ležící na důležité trase mezi Halabem (Aleppem) a Damaškem. Boje ale vyvolávají humanitární katastrofu, od dubna kvůli nim domovy opustilo až 400 000 civilistů.

Autor: