8. listopadu 2019 15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nemocnice v syrském Idlibu jsou záměrně terčem útoků, tvrdí komisař OSN

Zastřešení se pod náporem útoku propadlo. Vnitřek nemocnice je zničený | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zastřešení se pod náporem útoku propadlo. Vnitřek nemocnice je zničený | foto: Andrew Quilty / Lékaři bez hranic

Damašek V syrské provincii Idlib bylo od dubna v bojích zasaženo více než 60 zdravotnických zařízení. Řekl to v pátek mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville.

Podle něj šlo s největší pravděpodobností o záměrné zásahy syrské armády a jejích spojenců. Idlib je poslední z provincií, kterou Damašek nemá plně pod kontrolu a v níž působí radikální skupiny a povstalci.

Ofenzívy proti nim se účastní Rusko. Colville řekl, že od 29. dubna bylo zasaženo 61 zdravotnických zařízení a že některé z útoků byly záměrné. „Nemůžeme říci, zda byl úmyslný každý, ale velké množství záměrné bylo. Nemohly to všechno být náhody,“ prohlásil Colville. Vědomé útoky na zdravotnická zařízení jsou válečným zločinem.

Například nemocnice ve městě Kafr Nabl byla zasažena naposledy 6. listopadu a předtím už v květnu a červenci. Dva zásahy tento týden poničily také nemocnici v Ichlásu na jihu Idlibu.

Z Idlibu kvůli bojům odešly desítky tisíc lidí a dalších 200 000 jich v minulých dnech opustilo sever země, kde Turecko 9. října zahájilo ofenzívu proti syrským Kurdům. Boje jsou nyní zastaveny, Kurdové se stáhli od hranice, jak Turecko vyjednalo s USA a Ruskem, a na části hranice hlídkují společně Turci a Rusové.

Agentura AP v pátek informovala, že auto turecké hlídky srazilo účastníka demonstrace. Muž byl mezi vesničany, kteří házeli na konvoj Rusů a Turků kameny a boty. Skupina lidí se pokusila vylézt na jedno z aut, které však jednoho muže srazilo.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že vůz přes tělo přejel a muž zemřel.

Rusové a Turci hlídky zahájili před týdnem, aby zabránili kurdským bojovníkům vracet se k hranici. Turecko tam chce zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků. Podle SOHR obyvatelé vesnic ležících východně od kurdského města Kámišlí na konvoje hází kamení často.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.