22. července 2019 9:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské nálety v syrské provincii Idlib si vyžádaly životy 16 civilistů

Ruská stíhačka v Sýrii - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská stíhačka v Sýrii - ilustrační foto | foto: Reuters

Damašek Nejméně 16 civilistů přišlo v pondělí ráno o život při ruských náletech v severozápadní syrské provincii Idlib. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva, která konflikt v Sýrii dlouhodobě monitoruje a sídlí v Británii, o tom informovala agentura AFP.

Při náletech byl podle SOHR zasažen trh se zeleninou a dalšími potravinami ve městě Maarat Numán, uvedl v pondělí ráno šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Syrská válka trvá od roku 2011 a od zapojení Ruska v roce 2015 se Damašku podařilo většinu území získat zpět. Rusko je spolu s Íránem hlavním spojencem syrské vlády. Idlib leží na hranici s Tureckem a je poslední provincií, kterou syrský režim ještě nemá pod kontrolou.

Hlavní slovo má v Idlibu radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou mimo jiné tvoří někdejší členové fronty An-Nusra. Ta se v roce 2016 sice přejmenovala, ale některá média či vlády tyto radikály stále označují podle původního názvu skupiny. Kromě HTS v Idlibu působí i povstalecké bojůvky, které se tam stáhly z jiných částí Sýrie.

Od konce dubna si boje a syrské i ruské letecké údery vyžádaly na 682 lidských životů. Při povstaleckých útocích v režimem držených oblastech ve stejném období zahynulo 53 civilistů, uvedla organizace SOHR.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč