25. října 2019 19:00, aktualizováno 26. 10 7:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při protivládních protestech v Iráku zahynulo nejméně 40 lidí. Bezpečnostní složky pálily ‚ostrými‘

Bezpečnostní složky stanuly čelem k demonstrantům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní složky stanuly čelem k demonstrantům. | foto: Reuters

Bagdád Při protivládních demonstracích v pátek v Iráku zahynulo nejméně 40 lidí. S odvoláním na bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Osm mrtvých bylo hlášeno v Bagdádu, ostatní demonstranti přišli o život v provinciích Basra, Zikár, Majsán a Musanna na jihu země.

Irácká komise pro lidská práva uvedla, že bylo zraněno zhruba 2000 demonstrantů a příslušníků bezpečnostních složek. Demonstrace vypukly kvůli přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům a korupci ve vládě. Bezpečnostní složky podle AP použily slzný plyn, gumové projektily i ostrou munici.

Už na začátku října si demonstrace proti korupci, nezaměstnanosti a špatně fungujícím službám v několika iráckých městech vyžádaly přes 150 lidských životů.

Policie v Bagdádu slzným plynem, zábleskovými granáty a varovnými výstřely zasáhla proti tisícům demonstrantů, kteří po třítýdenní pauze znovu vyšli do ulic. Z osmi mrtvých, o kterých informovala komise pro lidská práva, nejméně pět byli demonstranti, které zasáhly kanystry se slzným plynem, uvedla agentura Reuters. Na jihu země v Násiríji podle zdrojů Reuters zemřelo nejméně devět demonstrantů, když na ně začali střílet příslušníci šíitských milicí Liga spravedlivých (Asáib Ahl al-Hak) poté, co se demonstranti snažili podpálit místní kancelář milice. 

Policie uvedla, že nejméně 3000 protestujících v Násiríji vniklo do budovy provinční vlády a podpálilo ji. Podle policejního zdroje, na který se odvolává AFP, demonstranti i jinde na jihu země zapalovali stranická sídla. Ke krveprolití došlo například v jihoirácké Amáře, když ostraha chránící úřadovnu šíitských milicí Liga spravedlivých začala střílet; zemřelo osm lidí včetně šesti demonstrantů. Tři demonstranti zemřeli v Basře, jeden v Hille a další v Samávě. V Díváníji 12 demonstrantů zemřelo, když zůstali uvězněni v hořící budově, uvedl Reuters s odvoláním na policejní zdroje. Podle ministerstva vnitra bylo také zraněno nejméně 68 příslušníků bezpečnostních složek.

Iráčané, protestující proti korupci, vysoké nezaměstnanosti a nefunkčnosti...
Demonstrant odhazuje granát slzného plynu pryč.

Páteční protestní akce byla plánovaná; organizátoři ji svolali u příležitosti prvního výročí sestavení nové vlády. Irácké úřady v očekávání protestu rozmístily v bagdádských ulicích množství příslušníků bezpečnostních sil.

Bezpečnostní složky a irácká vláda před pátečními protesty slíbily, že se vyhnou dalším násilnostem. Vyšetřovací komise irácké vlády tento týden oznámila, že vinu za smrt 157 lidí při nedávných protivládních demonstracích nesou bezpečnostní jednotky, které proti demonstrantům použily nepřiměřenou sílu, včetně ostré střelby. Podle oficiální zprávy je mezi mrtvými ze začátku října 149 civilistů a osm policistů. Přes 3000 civilistů utrpělo zranění.

Páteční demonstrace v Bagdádu podle agentury AP začala na centrálním náměstí Tahrír, kde se shromáždilo množství převážně mladých nezaměstnaných mužů. Nesli irácké vlajky, skandovali protivládní hesla a požadovali pracovní místa a spolehlivé dodávky vody a elektřiny. Dav nespokojenců se následně vydal směrem k takzvané Zelené zóně, v níž sídlí vládní úřady a velvyslanectví několika zemí. Tam je zastavili příslušníci bezpečnostních sil.

3000 protestujících podpálilo budovu místní správy

Demonstrace se v pátek konaly kromě Bagdádu i v dalších městech. Nejméně 3000 protestujících v jihoirácké Násiríji vniklo do budovy provinční vlády a podpálilo ji, uvedla policie. Agentura Reuters uvádí, že při střelbě v pátek bylo v Násiríji zabito šest demonstrantů. Dále agentura hlásí z města i více než 40 zraněných.

Podle policejního zdroje, na který se odvolává AFP, demonstranti i na jiných místech jihu země zapalovali stranická sídla. Ke krveprolití došlo také v jihoirácké Amáře, když ostraha chránící místní úřadovnu šíitských milicí Liga spravedlivých (Asáib Ahl al-Hak) začala střílet. Protestující se úřadovnu pokusili zapálit. Podle AFP, která se odvolává na zdravotnické a bezpečnostní zdroje, bylo v Amáře při střelbě před sídlem provládní Ligy spravedlivých zabito dalších osm lidí, včetně pěti demonstrantů.

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí v pátek ráno v projevu k národu slíbil, že příští týden provede změny ve vládě a přijme reformy. Uvedl také, že lidé mají právo demonstrovat, násilí ale nebude tolerováno. Rezignaci vlády, kterou demonstranti požadují, premiér odmítl. „Demise současné vlády by uvrhla zemi do chaosu,“ řekl Mahdí.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!