12. dubna 2019 7:15, aktualizováno  8:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při výbuchu bomby v Pákistánu zahynulo šestnáct lidí. Další jsou zranění

Členové expertního týmu prozkoumávají místo výbuchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové expertního týmu prozkoumávají místo výbuchu. | foto: Reuters

Islámábád Nejméně 16 lidí zahynulo při páteční výbuchu bomby na trhu v pákistánské Kvétě, která je metropolí neklidné jihozápadní provincie Balúčistán. Dalších 30 osob bylo zraněno. Oznámila to agentura Reuters, podle níž útok mířil na menšinové šíitské muslimy. Polovina obětí jsou příslušníci šíitského etnika Hazárů. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Původní informace hovořily o sedmi mrtvých.

Podle pákistánské policie nálož explodovala na tržišti s ovocem a zeleninou na okraji Kvéty. Bomba byla ukrytá mezi pytli s bramborami.

Setkání pozůstalých a rodinných příslušníků obětí bombového útoku.
Přesun mrtvých těl po výbuchu bomby na zeleninovém trhu ve Kvétě, Pákistán.

Reuters píše, že útok se stal po zhruba ročním klidu, kdy Hazárové byli podobných akcí ušetřeni.

„Prozatím je potvrzeno 16 mrtvých - osm je z komunity Hazárů, sedm dalších tady pracovalo, jeden je z pohraniční policie,“ sdělil zástupce policie v Kvétě agentuře Reuters.

Na Hazáry v minulosti útočili příslušníci Tálibánu, Islámského státu i dalších sunnitských organizací, jež působí v Pákistánu i Afghánistánu. V roce 2013 při třech oddělených útocích přišlo o život 200 členů této šíitské komunity. Policie pak začala doprovázet autobusy převážející Hazáry na trh. Stejně tak tomu bylo i v pátek, avšak bomba vybuchla až uvnitř tržiště. Vůdce Hazárů požádal vládu, aby šíity chránila lépe. Islám vyznává naprostá většina Pákistánů, dvě třetiny se hlásí k sunnitské větvi, zbylí k šíitské.

Provincie Balúčistán je bohatá na přírodní zdroje, zvláště plyn, a je důležitou součástí čínského hospodářského koridoru přes Pákistán. Hraničí s Afghánistánem a Íránem. V oblasti působí řada islamistických extremistů a separatistických povstaleckých hnutí, včetně Tálibánu.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.