Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příběh odvahy, již zlomil teror. Vypálený dům přiměl kritika korupce k pokání

Svět

  10:00
GROZNYJ/PRAHA - Výhrůžky smrtí, trýznění nejbližších, vypálený dům - a na konci slova „Omlouvám se. Byla to obrovská chyba.“ Tlak čečenských represivních složek srazil Ramazana Džalaldinova na kolena. Muž, jenž se nejdříve veřejně postavil zkorumpovanému režimu, se nyní kaje - ku potěše Ramzana Kadyrova, který Džalaldinova označil za oběť psychologického útoku nečistých sil.

Omluva Ramazana Džalaldinova. foto: Instagram, RFE/RLReprofoto

Je to příběh rámovaný dvěma videi. Obě spojuje stejný protagonista, liší se však rolemi, které v nich hraje: v prvním vystupuje odhodlaný muž, který se rázně domáhá spravedlnosti, zatímco ve druhém skleslý člověk s uhýbavýma očima.

Ramazan Džalaldinov, Avar z odlehlé horské vesničky Kenchi v čečenském pohraničním okrese Šaroj, se na jaře rozhodl k odvážnému kroku. Kamerou zvěčnil svůj domov zdevastovaný válkou a povodněmi, který marně čeká na peníze, jež mu byly Moskvou přislíbeny. Miliony rublů však zmizely v bezedných kapsách zkorumpovaných čečenských hodnostářů, postěžoval si Džalaldinov, a nyní je na Vladimiru Putinovi, aby zakročil a provinilé korupčníky ztrestal.

Ramazan Džalaldinov veřejně kritizoval korupci v Čečensku. Musel uprchnout,...

Reakce na svou obžalobu čečenského režimu se Džalaldinov dočkal obratem, ale nikoli takové, v jakou doufal. Přišly výhrůžky násilím a smrtí, které ho nakonec dohnaly k útěku do sousedního Dagestánu, to však jeho protivníkům nestačilo.

Hrozby pokračovaly a utéci museli i Džalaldinovovi synové, načež nastal čas na vrcholné dějství dramatu: uprostřed noci vtrhla do Džalaldinovova domu policie, která odvlekla jeho manželku a tři nedospělé dcery k výslechu; dům samotný lehl té noci popelem díky činorodým maskovaným mužům. (Podrobné vylíčení celého případu včetně výpovědi nejstarší dcery Muslimat čtěte zde: Vyzval Putina, ať ztrestá Kadyrova. Teď je na útěku, jeho dům lehl popelem)

‚Špinavá lest‘

Přelom května a června napsal příběhu další kapitolu. 30. května zveřejnil Ramzan Kadyrov na svém oblíbeném Instagramu video, kde kajícný Džalaldinov přiznává, že se dopustil „obrovské chyby“, svou někdejší kritiku odsuzuje jako lži a Kadyrovovi se omlouvá, informovala severokavkazská redakce RFE/RL.

Přitom ještě 21. května v rozhovoru pro dagestánský list Novoje Delo ujišťoval, že svého odhalení korupčních praktik nelituje a v „boji za naše práva“ hodlá pokračovat.

Stalo se tak poté, co v Kenchi místní úřady svolaly veřejné shromáždění, kde nepřítomného Džalaldinova postavily na pranýř a nechaly jej veřejně odsoudit jako člověka, jenž ve prospěch „nepřátel Ruska“ rozdmýchává etnické rozbroje mezi Avary a Čečenci.

Nyní se Ramazan Džalaldinov údajně vrací zpět do Čečenska, spolu se ženou i dcerami, které v noci na 13. května vysadili šarojští policisté u hranic s Dagestánem a donutili je, aby opustily zemi. Verze Ramzana Kadyrova: moudrý muž prohlédl pikle diverzních zahraničních sil, jež z něj učinily svou loutku, vzepřel se jejich psychologickému nátlaku a je připraven k návratu domů - neboť pochopil, že nikde o něj nebude tak dobře postaráno jako v jeho rodné Čečně. Jedině tam na něj čeká to, co si zaslouží.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.
Čečenská metropole Groznyj a její vůdce Ramzan Kadyrov (uprostřed): v uniformě...

Neboli, řečeno slovy čečenského vůdce: „As-salám alejkum! Chybovat je lidské. Chybám se nevyhnou ani ti největší a nejsvatější muži. Hlavní je nejít vědomě lživou cestou. Moudrý muž, pochopil, že nebyl v právu, přiznal to a vydal se na cestu pravdy. Od prvního dne mi bylo jasné, že se jakési nezdravé síly snaží zneužít obyvatele vsi Kenchi Ramazana Džalaldinova pro své nečisté a velmi nepěkné cíle.

Psychologický a informační útok ho měl zastrašit, vnutit mu, že jeho život a bezpečí jeho rodiny jsou v ohrožení. Chtěly ho donutit opustit rodné Čečensko a pak se vydat na západ. Ramazan v sobě našel sílu a moudrost uvědomit si, co se děje, a nepodlehnout jejich lsti. (...) Vrací se do Kenchi, kde žije jeho rodina a nejbližší. Bude mu, stejně jako dalším obyvatelům, poskytnuta nezbytná pomoc a podpora. Ještě jednou opakuji, že je to náš člověk, narozený a žijící v naší republice. Nikdo se o něj nikdy nepostará tak, jak se o něj postará Čečna.“

Ассаламу алайкум! Любому человеку свойственно ошибаться. Без каких-либо ошибок не обходятся даже великие и святые люди. Самое главное, осознанно не идти по ложному пути. Умный человек, поняв, что был в чём-то неправ, признаёт это, и становится на путь истины. Я с первого дня ясно понимал, что какие-то нездоровые силы стремятся использовать жителя села Кенхи Рамазана Джалалдинова в своих грязных и очень неблаговидных целях. Ими была предпринята психологическая и информационная атака, чтобы запугать его, внушить, что есть реальная угроза его жизни и безопасности семьи. Они стремились вынудить его покинуть родную Чечню и податься на запад. Рамазан нашел в себе силы и мудрость разобраться в происходящем, не поддаться на их уловки. Он обратился к уважаемому на всём Кавказе старейшине из Дагестана, другу Первого Президента ЧР, Героя России Ахмат-Хаджи Кадырова - Хасмагомеду Абубакарову с просьбой помочь выйти на связь со мной и публично признаться, что был неправ. Слово Хасмагомеда для нас имеет огромное значение. Рамазан возвращается в Кенхи, где живут родные и близкие ему люди. Ему, как и остальным жителям, будет оказана необходимая помощь и поддержка. Я ещё раз повторяю, что он наш человек, уроженец и житель нашей республики. Никто и никогда не проявит о нём той заботы, которую окажут в Чечне. #Кадыров #Россия #Чечня #Кенхи

Video zveřejněné uživatelem Ramzan Kadyrov (@kadyrov_95),

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...