Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co největší bolest: za syna zaplatí krví otec. Do Čečenska se vrací středověk

Vladimír Putin

  7:00
GROZNYJ/PRAHA - Po cestě jde Čečenec Adam Dikajev. Má na sobě pouze slipy. A říká: „Odteď je Putin můj otec, děd i car.“ Odpykává si tak svůj trest. Dovolil si totiž posmívat se svému vůdci Ramzanu Kadyrovovi.

Ramzan Kadyrov, Kremlem pomazaný krutovládce Čečenska. „Putinův syn“ údajně osobně mučil zajaté rebely a členy znepřátelených klanů. Vypověděl to jeden z uprchlíků. foto: ČTK

Vánoční demonstrace asi dvou set vídeňských Čečenců, kteří chtěli upozornit na zločinecké metody čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, bude nejspíš tvrdě potrestána. A to přesto, že protestující žijí pod rakouskou jurisdikcí, v zemi, kde se politici mohou svobodně kritizovat a kde je princip kolektivní viny tvrdě odsuzován.

ČEČENSKO V RUKÁCH TYRANA

Putinův syn a splátka za bratra

V Čečensku naopak byla nedávno tato středověká praxe opět zavedena – za své nepolapitelné syny budou pykat rodiče. Kreml doposud nijak nekomentoval skutečnost, že na části ruského území neplatí ruské zákony.

„Je to naše tradice. Bratr za bratra zaplatí.“ Tak zdůvodnil Kadyrov možnost trestání nikoliv samotných pachatelů, ale jejich blízkých. Nejlépe otců, bratrů, ale může to být i syn. Hlavní je, aby to všechny co nejvíc bolelo.

Vzdáleně se toto pravidlo podobá uplatňování krevní msty. Za smrt dítěte či ženy může být například zabito v rámci odplaty hned několik mužských členů rodiny vraha, nejen on sám. Možná že se Kadyrov, chráněnec a přítel ruského prezidenta Vladimira Putina, který ho nazval „synem“, inspiroval právě vendetou. Jenže ta se do Ruska 21. století jaksi nehodí.

Shodnou se. Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a čečenský lídr Ramzan...

‚Pochopil jsem, že jsem nikdo‘

Trestány nejsou ale zdaleka jen hrdelní zločiny. Zesměšnění Adama Dikajeva je typickým mimosoudním vypořádáním a zároveň „mírným“ trestem za kritiku nedotknutelných. Těmi nejsou jen Kadyrov a Putin, ale i armáda jejich nohsledů, poradců, mecenášů z řad oligarchie, kteří je financují, a příbuzných.

„Napsal jsem, co jsem psát neměl,“ říká Adam na videu, které koluje po internetu. „Našli mne a sundali mi kalhoty – a já pochopil, že jsem nikdo,“ pokračuje v popisu toho, co je v rigidní čečenské společnosti pokládáno za obrovskou ostudu pro celý rod a pro slabší povahy i dostatečný důvod k sebevraždě. Kadyrov se k věci vyjádřil jednoznačně: „Dobře mu tak, udělali správně, když mu stáhli kalhoty,“ řekl v čečenské televizi.

Liberální ruská televize Dožď informuje o šikaně Adama Dikajeva:

Je možné, že podobné tresty připravil Kadyrov i pro příbuzné těch, kdo ho ve Vídni vyzývali k dodržování lidských práv. Prozatím čečenský lídr požaduje, aby příbuzní sami zakázali svým bratrům, bratrancům a synům projevovat veřejně názory.

Donedávna Kadyrov požadoval pouze trestání příbuzných osob podezřelých (nikoliv řádně soudem odsouzených) z terorismu. Podle šetření serveru Kavkazskij uzel jsou od roku 2008 systematicky ničeny domy rodin rebelů, kteří se odmítají Kadyrovovi vzdát. Jejich rodiny jsou vyháněny z rodných obcí.

Slabé místo jsou rodiče a další příbuzní

V případě příbuzných demonstrantů podle Kadyrova ještě tak tvrdá opatření přijata nebyla. Nicméně Kadyrov naznačuje, kde je slabé místo jeho protivníků: „U nás žijí jejich rodiče a příbuzní, dostávají balík sociálních podpor, pracují a dostávají plat... Už jsem přikázal, aby zjistili, mají-li bratra, otce, do jakého patří rodu, kde je jejich rodná obec, co jsou prostě zač... Použijeme všechny možnosti: zákon, tradice, náboženství.“

Podle odhadů žije v Rakousku asi 30 tisíc Čečenců, většinou uprchlíků. Ani tady nejsou úplně v bezpečí. Letos v létě dostal od rakouské policie ozbrojenou ochranu čečenský obránce lidských práv Ahmed Alichadžijev. V roce 2009 byl zřejmě na příkaz Kadyrova ve Vídni zavražděn jeho bývalý bodyguard Umar Israpilov. Tvrdil, a byl to ochoten dosvědčit i před soudem, že Kadyrov osobně mučil, a dokonce i popravoval zatčené rebely a členy znepřátelených klanů.

Zatímco Kreml k těmto praktikám neřekl ani slovo, ruští novináři konstatují, že i ponížený chlapec ve slipech je občanem Ruska. Komentátor Oleg Kašin k tomu dodává: „Nelze být stoupencem Putina, aniž byste byli obdivovatelem Kadyrova.“