Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Příbuzní posádky z argentinské ponorky chtějí žalovat námořnictvo. Prosí také o pokračování pátrání

Svět

  8:24
BUENOS AIRES - Příbuzní členů posádky argentinské ponorky San Juan, která zmizela 15. listopadu v jižním Atlantiku, vyzývají argentinského prezidenta, aby přiměl námořnictvo změnit rozhodnutí ukončit záchrannou operaci kvůli vyhasnutí nadějí na přežití 44 námořníků z nezvěstného plavidla. Chystají také žalobu na argentinské námořnictvo, které jim údajně poskytovalo nepravdivé informace.

Posádka lodi se připravuje na pátrání po ponorce. foto: Reuters

„Konečné rozhodnutí náleží vrchnímu veliteli, kterým je prezident. To on by měl zrušit toto nespravedlivé a neodůvodněné řešení,“ prohlásil v televizi otec jednoho z námořníků Luis Tagliapetra a zdůraznil, že neexistují žádné věcné důkazy, že posádku nelze zachránit. Za nepochopitelné považuje rozhodnutí ukončit operaci pouze dva dny poté, co prohledávané oblastí dosáhla loď Sophie Siem s americkou záchrannou miniponorkou na palubě; ještě nedávno na lodi usilovně pracovaly desítky dělníků, aby mohla vyplout a do operace se zapojit.

I otec dalšího z členů posádky, Jorge Villareal, argumentoval, že se dosud nepotvrdila žádná hypotéza o osudu ponorky a její posádky. „V takovém případu raději dál věřím v nejlepší variantu,“ prohlásil v televizi.

Oba otcové si postěžovali, že o rozhodnutí námořnictva se dozvěděli z médií, nikdo z velení flotily se s nimi nespojil.

Ponorku nebylo možné najít

„Prosím jen o jediné: nepřerušujte záchrannou operaci. Všichni cítíme, že jsou na živu,“ naříkala přítelkyně jednoho z námořníků Susana Álvarezová.

Námořnictvo ve čtvrtek oznámilo, že - vzhledem k pohaslým nadějím na přežití posádky po 15 dnech od zmizení - oficiálně ukončilo záchrannou operaci. Má se ale dál pátrat po vraku ponorky.

Argentinská ponorka ARA San Juan v přístavu.
Sestra zmizelé Cristian Ibanez.

„Navzdory obrovskému úsilí nebylo možné ponorku najít,“ uvedl mluvčí námořnictva Enrique Balbi a dodal, že pátrání již dávno přesáhlo dobu, kdy záchrana případných přeživších byla považována za možnou. Ale až dosud se nepodařilo najít žádné stopy.

Šance na přežití je nulová

Poslední zprávu poslala ponorka San Juan 15. listopadu ráno místního času, když se nacházela asi 450 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny. Od té doby o ní nejsou žádné zprávy. Týmy z více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, vybavené nejmodernější technikou dosud po ponorce marně pátrají.

Podle expertů je šance na přežití posádky, v níž je i jedna žena, téměř nulová. Za normálních okolností taková ponorka vyplouvá jednou denně na hladinu, aby doplnila vzduch a nabila baterie. Pokud by musela zůstat pod hladinou, vydržela by posádka se vzduchem podle odhadu expertů maximálně tak deset dní.

Naděje zřejmě vyhasly již poté, co byl v okolí místa, kde se ponorka naposledy vyskytovala, zaznamenán hluk, který mohl být explozí, anebo implozí. To je opak exploze a znamená to, že se objekt kvůli nedostatečnému vyrovnání tlaků zhroutí sám do sebe.

,Neřekli nám o vodě ve ventilaci ani o požáru‘

Příbuzní posádky také chystají žalobu na argentinské námořnictvo. Stěžují si mimo jiné na to, že jim po zmizení ponorky dávali nepravdivé informace. Ve čtvrtek o tom informoval deník Clarín. Vyšetřující federální soudkyně Marta Yáňezová už také požádala vládu, aby odtajnila informace k případu. 

„Rozhodl jsem se ke stížnosti připojit kvůli dezinformacím, které jsme jako příbuzní posádky dostávali. Zamlčovali nám fakta a lhali nám,“ řekl otec jednoho  posádkyAlejandro Tagliapietra. Ke stížnosti na námořnictvo se zatím připojilo osm lidí, Tagliapietra ale doufá, že postupně jich bude více.

Ventilací se dovnitř dostala voda, tvrdí poslední zpráva z argentinské ponorky

„V podstatě nám řekli jen to, že ponorka měla problém s komunikací,“ doplnil Tagliapietrův advokát. „Neřekli nám nic o vodě ve ventilaci, ani o požáru baterií. Když tyhle informace vyšly v médiích, zpočátku tvrdili, že to nevěděli,“ uvedl advokát, podle něhož je třeba vyjasnit, co se stalo, že to armáda musela skrývat.

Federální soudkyně Yáňezová, která zmizení ponorky vyšetřuje, zatím předvolala jako svědka jen argentinského ministra obrany Oscara Aguada. Nikoho z námořnictva zatím předvolat nemůže, protože ze zákona jsou jeho členové vázáni státním tajemstvím. „Nemůžu je předvolat, ani požádat o dokumentaci, dokud to prezident (Mauricio Macri) neodtajní,“ řekla soudkyně podle listu Clarín.

Autor: