Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příměří s Tálibánem vydrželo tři dny. Klid zbraní nebudeme prodlužovat, uvedli povstalci

Svět

  13:01
KÁBUL - Radikální hnutí Tálibán neprodlouží třídenní příměří s afghánskými vládními silami vyhlášené u příležitosti muslimského státu íd al-fitr. V neděli o tom s odvoláním na mluvčího povstalců Zabihulláha Mudžahída informovala agentura AFP.
Radikálové z hnutí Taliban (ilustrační foto)

Radikálové z hnutí Taliban (ilustrační foto) foto: Reuters

„Příměří končí dnes večer a obnovíme naše operace, pokud taková bude vůle boží, nemíníme klid zbraní prodlužovat,“ uvedl Mudžahíd ve zprávě zaslané AFP.

Klid zbraní v sobotu jednostranně prodloužil afghánský prezident Ašraf Ghaní a vyzval radikály z Tálibánu, aby přistoupili ke stejnému kroku. Vláda propustila z vězení 46 tálibů. Třídenní příměří obě strany zatím dodržují, o víkendu se civilisté i příslušníci bezpečnostních sil společně se členy Tálibánu v různých částech země modlili a slavili.

Otázkou nyní je, co se stane, až čas příměří vyprší a ozývají se kritické hlasy, že prezident Ghaní udělal „zásadní chybu“, když dovolil, aby tálibové vstoupili na území kontrolovaná vládou, napsala agentura Reuters.

Klid zbraní se nevztahuje na operace Tálibánu proti vojákům mezinárodní koalice a vláda do něj nezahrnuje teroristickou organizaci Islámský stát, která v Afghánistánu rovněž působí.

Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za sobotní bombový útok na shromáždění zástupců tálibů a afghánských bezpečnostních sil ve východoafghánské provincii Nangarhár. Atentát nepřežilo 36 lidí, dalších 65 utrpělo zranění. Dalších nejméně 15 lidí zahynulo a 45 utrpělo zranění v neděli při útoku sebevražedného atentátníka ve stejné provincii ve městě Dželálábád nedaleko kanceláře místního guvernéra. Kdo za ním stál, není zatím jasné. Podle místních médií se tam konalo mírové shromáždění členů místní vlády a příslušníků Tálibánu.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...