16. června 2018 8:23, aktualizováno  14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tálibán a afghánská armáda po celé zemi dodržují příměří

Muži se objímají během muslimského svátku íd al-fitr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži se objímají během muslimského svátku íd al-fitr. | foto: AP Photo/Massoud Hossaini

KÁBUL Afghánští vládní vojáci a bojovníci Tálibánu v sobotu společně oslavovali příměří, které obě strany v pátek začaly dodržovat při příležitosti muslimského svátku íd al-fitr.

V řadě afghánských provincií si ozbrojenci z obou stran gratulovali ke konci postního měsíce ramadánu, objímali se a pořizovali si selfie. Příměří se nevztahuje na operace Tálibánu proti vojákům mezinárodní koalice, kteří v Afghánistánu působí v rámci podpůrné mise NATO.

„Díkybohu nejsou žádné útoky hlášeny,“ řekl v Kábulu novinářům náměstek afghánského ministra vnitra Masúd Azízí. Příměří, bezpříkladné v historii afghánského konfliktu, se podle něj dodržuje po celé zemi. V metropoli Kábulu se s bojovníky Tálibánu sešel ministr vnitra Vajs Ahmad Barmak, což by podle agentury Reuters byla ještě před dvěma týdny téměř nemyslitelná věc.

Zbraně zůstávají u vchodu do města

Do Kábulu bojovníci Tálibánu vcházeli branami na jihu a jihovýchodě metropole. „Jsou neozbrojení, zbraně nechávají u vchodů (do města),“ řekl agentuře Reuters mluvčí kábulské policie. Zbraně dostanou zpět při odchodu z města, dodal. U bran se tvořily kolony, protože se lidé s povstalci v tradičních pokrývkách hlavy a s prapory fotografovali.

Zastavení palby podle Reuters potvrzují zprávy z provincií Hílmand, Kandahár a Zábul na jihu země a z provincií Lógar a Majdan Vardak u hlavního města. Ve městě Laškargáh, správním středisku provincie Hílmand, uspořádali bojovníci Tálibánu mítink s příslušníky armády, společné akce jsou hlášeny i z Kunduzu, centra stejnojmenné provincie na severu Afghánistánu. „Nemohl jsem věřit svým očím, viděl jsem příslušníky Tálibánu a policisty, jak stojí vedle sebe a dělají si selfíčka,“ řekl agentuře Reuters jistý obyvatel Kunduzu.

Příměří, které oznámil Tálibán předem už minulý víkend, následovalo po stejném kroku kábulské vlády. Ze strany protivládního hnutí šlo o první podobnou nabídku. Afghánský prezident Ašraf Ghaní vyjádřil naději, že příměří, jež má trvat tři dny, bude prodlouženo. Vyzval bojovníky Tálibánu, aby místo dalších bojů zasedli s vládou k jednacímu stolu.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz