22. července 2018 16:44, aktualizováno  19:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Afghánistánu přiletěl po roce viceprezident. Přivítala ho exploze na letišti a 16 mrtvých

Bezpečnostní jednotky odnáší zraněného muže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní jednotky odnáší zraněného muže. | foto: Reuters

KÁBUL Nejméně šestnáct lidí přišlo o život a dalších 60 osob utrpělo zranění při nedělním útoku sebevražedného atentátníka v blízkosti kábulského letiště. K činu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS).

Útok se stal krátce poté, co se v neděli do Afghánistánu po ročním exilu vrátil uzbecký generál a první viceprezident Rašíd Dóstum. Ten při incidentu zraněn nebyl. S odkazem na sdělení afghánského ministerstva vnitra o tom informovala agentura AP.

Dóstum byl podle agentury AFP přijat jako hrdina. Přicestoval letadlem, které pro něj do Ankary poslala vláda. Na kábulském letišti ho čekal červený koberec a nadšení stoupenci. Právě když generálův konvoj odjížděl, ozval se silný výbuch. Podle mluvčího ministerstva vnitra Nadžíba Daníše jsou mezi mrtvými civilisté i příslušníci bezpečnostních složek. Útok označil Daníš za akci sebevražedného útočníka.

Dóstum přešel v afghánské občanské válce k muslimské opozici a působil na...
Policisté u mrtvých těl obětí exploze na kábulském letišti.

Podle kábulské policie se exploze stala v blízkosti hlavního vchodu do budovy letiště, kde stáli stoupenci generála krátce poté, co jeho konvoj opustil letiště. Po incidentu kamery zaznamenaly Dóstuma, jak se zdraví s příznivci u své kanceláře, o útoku podle Reuters hovořil jen krátce.

K útoku se následně prostřednictvím své agentury Amak přihlásil IS. Afghánský prezident Ašraf Ghaní čin důrazně odsoudil Dóstum odjel z Kábulu loni, když úřad generálního prokurátora zahájil vyšetřování podezření, že Dóstumovi stoupenci mučili a sexuálně zneužili jeho bývalého spojence a pozdějšího politického soupeře. Vláda pak generálovi nedovolila vrátit se do Afghánistánu. Zda ho čeká nyní nějaké obvinění, není podle agentury AP jasné. Agentura AFP napsala, že se předpokládá, že Dóstum se znovu ujme funkce viceprezidenta.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz