Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

‚Jsme vám vděčni za naši svobodu.‘ Macron při oslavách Dne D zmínil i roli Čechoslováků

Svět

  10:00aktualizováno  12:56
Caen - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na oslavách 75. výročí vylodění v Normandii připomněl i československé vojáky, kteří se na invazi podíleli. Francie na oběti spojeneckých vojáků, kteří přišli osvobodit pro ně většinou neznámou zemi, nikdy nezapomene, prohlásil Macron v projevu na americkém hřbitově nad pláží Omaha.

Emmanuel Macron zmínil i československé vojáky. foto: Reuters

Slavnostního aktu se účastnil i americký prezident Donald Trump, který uvedl, že aktéři bitvy o Normandii „získali zpět toto území pro civilizaci“.

Na severozápadě Francie se očekává 30 tisíc návštěvníků, dorazí také zhruba 480 veteránů, především britských. Právě někdejší britští vojáci stáli ve čtvrtek v první řadě během ceremoniálu ve Ver-sur-Mer. 

„Ve společnosti mužů, kteří zde v těch dnech byli, cítíme pokoru. Našim veteránům bych chtěla říci jediné slovo, které je za těchto okolností vhodné: děkuji,“ uvedla končící premiérka Mayová, pro kterou to podle britského tisku bylo poslední oficiální mezinárodní vystoupení ve funkci.

Americký prezident Trump během oslav v Normandii.
Váleční veteráni na oslavách 75 let od vylodění v Normandii.

Macron jí ve svém projevu poděkoval a dodal, že k Mayové cítí přátelství. Britský tisk si ale povšiml, že ministerskou předsedkyni nechal deset minut čekat. Francouzský prezident se následně setkal s veterány a kolem poledne pronesl projev na americkém hřbitově v Normandii. Připomněl zde také československé vojáky, kteří se účastnili spojenecké invaze v roce 1944.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek na oslavách 75. výročí vylodění v Normandii připomněl i československé vojáky, kteří se invaze účastnili. Francie na oběti spojeneckých vojáků, kteří přišli osvobodit pro ně většinou neznámou zemi, nikdy nezapomene, prohlásil Macron v projevu na americkém hřbitově nad pláží Omaha.

„Francie nezapomíná,“ dodal Macron. Poděkování přítomným veteránům pronesl částečně i v angličtině. Poděkování přítomným veteránům pronesl Macron částečně i v angličtině. „Vím, za co jsme vám vděčni, veteráni: za naši svobodu,“ uvedl šéf Elysejského paláce. Pětici amerických veteránů pak vyznamenal řádem Čestné legie.

Kromě jednotlivců českého či slovenského původu se bojů během invaze zúčastnili hlavně českoslovenští piloti. Byli to stíhači z 310. a 312. perutě, kteří operovali nad Francií, i jejich kolegové z 312. bombardovací perutě - ti v té době hlídkovali nad kanálem La Manche.

Zásluhy Čechoslováků

Na podzim 1944 zasáhla do bojů i Československá samostatná obrněná brigáda, kterou britské velení pověřilo obléháním přístavu Dunkerque. Ten zůstal v německých rukou až do května následujícího roku, posádka se vzdala až po německé kapitulaci 8. května 1945.

Macron a Trump spolu budou jednat ve 13:30 ve městě Caen, nejprve o samotě a pak se k nim připojí jejich delegace. Ačkoli Trump ve čtvrtek na americkém hřbitově označil pouto mezi oběma zeměmi za „nezničitelné“, vztahy mezi oběma vůdci jsou v poslední době napjaté. Dělí je především názory na klimatické změny, mezinárodní jadernou dohodu s Íránem nebo roli Evropské unie.

Když se obě hlavy státu sešly loni v listopadu v Paříži na oslavách konce první světové války, Macron v projevu u Vítězného oblouku kritizoval nacionalismus a nepřímo Trumpovu vizi America First (Amerika na prvním místě), což je heslo, jímž republikánský prezident vystihuje svou zahraniční politiku. Trump o několik dní později v sérii tweetů vyčetl Macronovi nízkou popularitu a kritizoval Paříž za údajně neférové obchodní praktiky.

Kromě jednotlivců českého či slovenského původu se bojů během invaze zúčastnili hlavně českoslovenští piloti. Byli to stíhači z 310. a 312. perutě, kteří operovali nad Francií, i jejich kolegové z 312. bombardovací perutě - ti v té době hlídkovali nad kanálem La Manche.

Spojenecká operace Overlord, která začala 6. června 1944, byla největší vyloďovací operací v dějinách vojenství a zlomovou událostí druhé světové války. Během jediného dne bylo na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156 tisíc spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10 tisíc vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

Nezapomínejte na Rusy

Britský deník The Times ve čtvrtek v této souvislosti napsal, že při oslavách Dne D by se nemělo zapomínat na zásluhy Rudé armády v porážce nacistů. „Její oběti dalece přesáhly ty spojenecké,“ napsal list v komentáři.

Připomínky bitvy o Normandii začaly už ve středu v anglickém Portsmouthu. Zúčastnili se jich britská královna Alžběta II., americký prezident Donald Trump a další státníci.

Trump oběti bojů druhé světové války připomene i ve čtvrtek v Normandii na hřbitově v Colleville-sur-Mer, kde je pochováno na 9000 amerických vojáků. Následně má šéf Bílého domu na programu oběd s Macronem ve městě Caen. V poledne se uskuteční francouzsko-kanadská ceremonie za přítomnosti kanadského premiéra Justina Trudeaua a večer den připomínání zakončí mezinárodní akce na pláži Juno.

Autor: