12. listopadu 2017 15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovní válka atomových vůdců. Proč mě Kim nazývá starým? Já mu taky neříkám, že je malý a tlustý, ptá se Trump

Americký prezident Donald Trumpa a severokorejský vůdce Kim Čong-un v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trumpa a severokorejský vůdce Kim Čong-un v... | foto: AP/ČTK

WASHINGTON/PRAHA Urážky a nadávky pendlují mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem po celý letošní rok. Poslední konflikt mezi dvěma mocnými muži se rozhořel, když Kim nazval amerického prezidenta „starým šílencem“. Trump se proti tomuto výroku ohradil s tím, že také neútočí na fyzický zjev svého protivníka. Podobné dohady by byly vtipné, kdyby nešlo o možný ozbrojený konflikt o korejský polosotrov.

„Vyžeňte toho starého šílence!“ pobízel severokorejský vůdce Kim Čong-un ve čtvrtek Spojené státy. Jeho plamenný projev byl namířen proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého tisk v KLDR označuje jako „maniaka, jemuž u huby doutná střelný prach, který by mohl zažehnout válku.“ Trump na nekorektní urážky odpověděl v neděli taktéž urážkou. „Proč na mě Kim Čong-un útočí s tím, že jsem starý? Já jsem mu přece taky nikdy neřekl, že je malý a tlustý!“, napsal v sobotu na svém twitterovém účtu. Dodal, že se opravdu snažil být Kimovým přítelem a že k tomu snad jednoho dne přece jen dojde.

12.listopadu 2017 v 01:48, příspěvek archivován: 12.listopadu 2017 v 13:56

Why would Kim Jong-un insult me by calling me "old," when I would NEVER call him "short and fat?" Oh well, I try so hard to be his friend - and maybe someday that will happen!

Tato ostrá výměna názorů ale není prvním osobním konfliktem mezi dvěma muži, kteří stojí v čele znepřátelených států a disponují jadernými zbraněmi. Koncem září Kim ve své dlouhé kritické řeči například zmínil, že Trump je „ničema a gangster, který si rád zahrává s ohněm, spíše než politik“. 

Mnohé nadávky adresované hlavě Spojených států byly podle agentury AP ale tak originální, že měli američtí novináři mnohdy problém s jejich překladem. Jednu z nich kupříkladu přeložil anglickojazyčný tisk jako „choromyslný americký senil“, podle některých koreanistů by ale bylo přilnavější přeložit výraz prostě jako „starý blázen“ nebo „šílený stařec“. Již dříve tedy třiatřicetiletý Kim narážel na Trumpův věk.

Jak se má rakeťák?

Během svého projevu v OSN 19. září použil Donald Trump pro severokorejského vůdce svůj oblíbený výraz „rakeťák“. Kimovy výhrůžky jaderným útokem shrnul v OSN prohlášením: „Rakeťák je na sebevražedné misi.“ O dva dny dříve se zase Kimovi posmíval na Twitteru v souvislosti se svou návštěvou u jihokorejského prezidenta: „V noci jsem mluvil s prezidentem Jižní Korey Moonem. Ptal jsem se ho, jak se má rakeťák. V Severní Koreji se prý tvoří dlouhé fronty na benzin. Blbý!“.

17.září 2017 v 12:53, příspěvek archivován: 12.listopadu 2017 v 13:59

I spoke with President Moon of South Korea last night. Asked him how Rocket Man is doing. Long gas lines forming in North Korea. Too bad!

V srpnu letošního roku obhajovala severokorejská média hrozby směřované na USA tím, že „dialog s chlapem, který je zbavený rozumu, není možný.“. Na Trumpa podle nich funguje jenom totální nátlak.

Na konci dubna přitom americký prezident ještě trousil na Kimovu adresu svébytné pochvaly. Použil pro něj označení „pretty smart cookie“, které by se do češtiny dalo volně přeložit jako „dost chytrý chlapík“. „Ale řeknu vám jednu věc - která se nebude spoustě lidí líbit - bylo mu (Kimovi) jen 26 či 27 roků, když po otcově smrti převzal vládu. Musel se přitom potýkat s velmi tvrdými soupeři, zvlášť generály, ale i dalšími. A přes svůj mladý věk si dokázal udržet moc,“ chválil Trump severokorejského diktátora.

Severní Korea je peklo

Korejská lidově demokratická republika zformovaná po válce v roce 1953 komunisty je v současné době v podstatě izolovaná od ostatních států a disponuje čtyřmi tisíci tanky, nejrůznějšími druhy zbraní, více než milionem vojáků a dalšími sedmi miliony mužů v rezervách. 

V poslední době vzbudila pozornost testy nebezpečných nukleárních zbraní a balistických raket i otevřenými výhrůžkami Spojeným státům. Prezident Trump navíc na agresivní výroky nereaguje vždy umírněně: „Nedovolíme, aby byla americká města ohrožena zničením. Nenecháme se zastrašit ničemným režimem. Severní Korea je peklo, které si nikdo nezaslouží,“ nechal se slyšet tuto středu. V současnosti usiluje o vyřešení konfliktu ze strany Číny, která Severní Koreu dosud financovala a zásobovala zbraněmi.

Kristýna Kutnarová, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz