Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Profesionální svatební video zachytilo výbuch v Bejrútu. Nevěstě v nažehlených šatech se zázrakem nic nestalo

Libanon V úterý večer v ulicích hlavního města Libanonu pózovala ve svatebním Israa Seblaniová. Fotograf zrovna natáčel usmívající se nevěstu v jejích okázalých šatech, když v tom se ozval silný výbuch, a Bejrútem se prohnala ničivá rázová vlna. Fotograf Mahmoud Nakib vše zachytil na video, a tak novomanželé mají až děsivou vzpomínku na svůj svatební den.

Israa Seblaniová pracuje ve Spojených státech jako lékařka. Do Libanonu přiletěla kvůli své svatbě tři týdny před úterním neštěstím. Ona a její manžel Ahmad Subeih byli z proběhlé události v naprostém šoku, ale jsou vděční, že vyvázli bez zranění.

„Připravovala jsem se na svůj velký den dost dlouho, a těšila jsem se jako každá jiná dívka, že se budu vdávat. Moji rodiče měli takovou radost, když mě viděli v bílých šatech. Vypadala jsem jako princezna. To, co se stalo, si nedokážu vysvětlit. Byla jsem v šoku, a ptala jsem se sama sebe, jestli zemřu. Nikdy jsem neslyšela nic takového, jako byl zvuk téhle exploze,“ řekla nevěsta pro agenturu Reuters.

V momentu výbuchu je na videu vidět, jak jsou svatební šaty a kytice strženy stranou vlnou exploze. Je slyšet výbuch, křik lidí utíkajících pryč z místa a řinčení rozbitého skla. Fotograf Nakib celou scénu jak z katastrofického filmu natočil, a v jednu chvíli otočil kameru směrem na sebe.

Místo výbuchu v Bejrútu.
Místo výbuchu v Bejrútu.

„Podívejte se na mě, celý se třesu. Něco tu vybuchlo, bylo to obrovské. Všechny skleněné výlohy jsou na kusy. Někteří lidé jsou zranění, my jsme naštěstí v pořádku,“ říká arabsky ve videu podle News.com.au.

Seblaniová uvedla pro CCN: „Místo na němž jsem byla, se během vteřiny proměnilo z krásného prostředí na město duchů plné prachu, rozbitého skla a lidí křičících o pomoc.“ I přesto se novomanželský pár po katastrofě přinutil pokračovat v oslavách svazku, ale v Libanonu už trvale žít nechtějí. Ahmad již dříve zvažoval stěhování do USA za ženou, exploze v Bejrútu ho v tom utvrdila.

Dramatické záběry svatebního videa byly zachyceny v moment úterního masivního výbuchu v Bejrútu, při němž bylo usmrceno nejméně 135 lidí a zraněných je přes 5 tisíc.

Výbuch zapříčinil požár v přístavním skladišti, kde byl uložený dusičnan amonný. Exploze poničila mnoho okolních budov, o svůj domov přišlo až 300 tisíc obyvatel. Škody se pohybují kolem tří až pěti miliard dolarů. Vláda v Bejrútu vyhlásila na čtrnáct dní výjimečný stav, a nařídila domácí vězení zaměstnancům ze skladu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.