Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Druhá nákaza covidem může mít výrazně těžší průběh, překvapili vědci. Nová studie varuje nejen zdravotníky

Zdravotník v Indii kontroluje ženě teplotu. foto: Reuters

Dibrugarh/Praha - Indičtí vědci zkoumající nový typ koronaviru přišli se zajímavým zjištěním. Z jejich nové studie vyplývá, že pokud se člověk nakazí covidem podruhé, může u něho být průběh nemoci závažnější než v prvním případě. Výzkumníci proto vyzývají, aby se bral v potaz aspekt nestabilní imunity pacientů a více se sledoval problém opětovné infekce.
  5:00

Ženě se narodil syn s imunitou na covid. Vědci si lámou hlavu, jak proces funguje

Studie se uskutečnila za spolupráce Indického koncilu zdravotního výzkumu v Novém Dillí (ICMR) a Lékařské fakulty v Dibrugarhu. Nyní byl výzkum předložen do indického vědeckého časopisu k publikaci, informuje deník Times of India.

Vědci sledovali případy SARS-CoV-2 u osmi zdravotníků nemocnice v Dibrugarhu, u kterých PCR testy opakovaně detekovaly nákazu koronavirem. „Zvyšuje se podezření, že pacienti, kteří se z infekce vyléčí, mohou být nakaženi znovu,“ potvrzuje studie.

Sledovaní zdravotníci neměli při první nákaze téměř žádné příznaky nemoci a po určité době byli testováni negativně. Následně se však nakazili znovu. Druhý průběh choroby byl u všech pozorovaných výrazně těžší, někteří byli i hospitalizováni a léčení trvalo znatelně delší dobu.

„Tvrdíme, že opětovná infekce virem je možná, a že druhý průběh může být doprovázen vážnějšími zdravotními problémy,“ píší výzkumníci ve studii. „Toto zjištění stojí za celosvětovou pozornost a bdělost ohledně implikací, které to může mít na zdravotníky v první linii,“ poznamenávají vědci.

Vědci vystopovali mutaci koronaviru, která může za rychlé šíření nákazy po celém světě

Zaměstnanci nemocnic čelí více než třikrát většímu riziku, že budou virem infikováni, než běžní občané. Proto autoři doporučují klást důraz na jejich rutinní testování, nejen zda jsou covid negativní. Mělo by se nadto zjišťovat, jestli také disponují aktivními protilátkami. 

„Naše studie ukazuje, že dokud si pacient nevytvoří protilátky a imunitu, nemůžeme to nazývat vyřešeným případem,“ apeluje autorka studie Gayatri Gogoiová. Výzkumnice rovněž vyzývá, aby se aspekt imunity bral v potaz i u běžných pacientů.

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Pronájem 3+1 v Chlumci
Pronájem 3+1 v Chlumci

Zalužanská, Chlumec, okres Ústí nad Labem
14 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat