Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Druhá nákaza covidem může mít výrazně těžší průběh, překvapili vědci. Nová studie varuje nejen zdravotníky

Zdravotník v Indii kontroluje ženě teplotu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotník v Indii kontroluje ženě teplotu. | foto: Reuters

Dibrugarh/Praha Indičtí vědci zkoumající nový typ koronaviru přišli se zajímavým zjištěním. Z jejich nové studie vyplývá, že pokud se člověk nakazí covidem podruhé, může u něho být průběh nemoci závažnější než v prvním případě. Výzkumníci proto vyzývají, aby se bral v potaz aspekt nestabilní imunity pacientů a více se sledoval problém opětovné infekce.

Studie se uskutečnila za spolupráce Indického koncilu zdravotního výzkumu v Novém Dillí (ICMR) a Lékařské fakulty v Dibrugarhu. Nyní byl výzkum předložen do indického vědeckého časopisu k publikaci, informuje deník Times of India.

Vědci sledovali případy SARS-CoV-2 u osmi zdravotníků nemocnice v Dibrugarhu, u kterých PCR testy opakovaně detekovaly nákazu koronavirem. „Zvyšuje se podezření, že pacienti, kteří se z infekce vyléčí, mohou být nakaženi znovu,“ potvrzuje studie.

Sledovaní zdravotníci neměli při první nákaze téměř žádné příznaky nemoci a po určité době byli testováni negativně. Následně se však nakazili znovu. Druhý průběh choroby byl u všech pozorovaných výrazně těžší, někteří byli i hospitalizováni a léčení trvalo znatelně delší dobu.

„Tvrdíme, že opětovná infekce virem je možná, a že druhý průběh může být doprovázen vážnějšími zdravotními problémy,“ píší výzkumníci ve studii. „Toto zjištění stojí za celosvětovou pozornost a bdělost ohledně implikací, které to může mít na zdravotníky v první linii,“ poznamenávají vědci.

Zaměstnanci nemocnic čelí více než třikrát většímu riziku, že budou virem infikováni, než běžní občané. Proto autoři doporučují klást důraz na jejich rutinní testování, nejen zda jsou covid negativní. Mělo by se nadto zjišťovat, jestli také disponují aktivními protilátkami. 

„Naše studie ukazuje, že dokud si pacient nevytvoří protilátky a imunitu, nemůžeme to nazývat vyřešeným případem,“ apeluje autorka studie Gayatri Gogoiová. Výzkumnice rovněž vyzývá, aby se aspekt imunity bral v potaz i u běžných pacientů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!