26. ledna 2019 8:14, aktualizováno 27. 1 12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protržená důlní nádrž má v Brazílii už 40 obětí. Hasiči dočasně přerušili pátrání po pohřešovaných

Okolí protržené nádrže u města Brumadinho. Stále se pohřešují desítky lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolí protržené nádrže u města Brumadinho. Stále se pohřešují desítky lidí. | foto: Reuters

Brasília Bilance pátečního neštěstí na jihu Brazílie, kde se protrhla odpadní nádrž dolu na železnou rudu, vzrostla na 40 mrtvých. Podle agentury AP to v sobotu pozdě večer oznámil hasičský sbor státu Minas Gerais, kde k neštěstí došlo. Dalších 200 až 300 lidí se pohřešuje a naděje na nalezení přeživších je podle úřadů minimální. Pátrání bylo po dočasně přerušeno kvůli riziku protržení další odpadní nádrže v témže dole.

„Kolem 5:30 (místního času) se rozezněly sirény varující před rizikem protržení další nádrže. Vodu z ní už od včerejška odčerpáváme,“ uvedl podle místního deníku velitel hasičů Pedro Aihara. 

Deník O Globo v sobotu uvedl, že první identifikovanou obětí je mladá lékařka, která pro důlní společnost pracovala dva roky.

Guvernér státu Minas Gerais Romeu Zema v sobotu novinářům řekl, že je velmi malá šance, že záchranáři najdou v troskách domů zaplavených bahnem živé. „Pravděpodobně nalezneme už pouze mrtvá těla,“ uvedl guvernér. Později také prohlásil, že viníci budou příkladně potrestáni. Jde totiž už o druhou podobnou katastrofu za tři roky v tomto státě. V listopadu 2015 se protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic. Tehdy zemřelo 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku.

Provozovatelem dolu na železnou rudu, v němž se v pátek protrhla jedna odpadní nádrž, je brazilská společnost Vale. Ta byla spoluvlastníkem dolu, kde se stalo neštěstí v roce 2015. Tehdy vyteklo do okolí asi 60 milionů kubických metrů odpadního kalu. Nádrž, která se protrhla v pátek, měla kapacitu bezmála 12 milionů kubických metrů (což jsou zhruba dvě Máchova jezera). Podle místních médií ale odpad z protržené nádrže zaplavil další nádrž, která sice zůstala nepoškozená, ale přetekla.

26.ledna 2019 v 07:48, příspěvek archivován: 26.ledna 2019 v 08:22

Hundreds missing after Vale dam burst at Brazil mine, seven bodies found https://t.co/CgHtyR1KeM https://t.co/YxCifT6TFS

Příčina protržení nádrže, která fungovala od roku 1976 a nyní už byla vyřazována z provozu, není známá. Firma se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola z loňského září zjistila, že nádrž je stabilní. V místním tisku se ale objevily spekulace, že už v prosinci se hovořilo o riziku protržení.

Server BBC v sobotu také citoval místní obyvatele, podle nichž nefungoval poplašný systém. „Dostali jsme sice školení, jak se máme v takové situaci chovat, jak se evakuovat, ale když nefungoval alarm, nemohli jsme to udělat,“ postěžovala si jedna z místních serveru BBC. Výkonný ředitel firmy Vale Fabio Schvartsman prohlásil, že události se zřejmě seběhly tak rychle, že se alarm nestačil spustit.

Postiženou oblast si v sobotu z letadla prohlédl brazilský prezident Jair Bolsonaro spolu s místním guvernérem Zemou a několika ministry brazilské vlády. Ministr životního prostředí Ricardo Salles novinářům řekl, že firma Vale dostane pokutu 250 milionů realů (asi 1,5 miliardy Kč). Vláda státu Minas Gerais také zřídila tým, který má monitorovat vodu v řece Paraopeba.

Mezi nezvěstnými je podle agentury Reuters stovka zaměstnanců dolu, kteří v době neštěstí obědvali v jídelně, skrz niž se proud bahna prohnal. „Zhruba 100 až 150 pohřešovaných se nacházelo v komplexu přehrady,“ informovali hasiči. Bahno rovněž zaplavilo část obce Vila Ferteco, která leží nedaleko dolu. Zničena byla také část úrody fazolí na místních polích. Preventivně byly evakuovány i některé čtvrti města Brumadinho a minimálně jedna vesnice v okolí řeky Paraopeba.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz