Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

První lidé na světě se záměrně nakazí covidem, Britové dali zelenou kontroverzní studii

Očkování proti covidu v Izraeli. foto: Reuters

Londýn - Británie jako první země světa umožní studii, při níž budou dobrovolníci vystaveni koronaviru. Při testech, které by měly začít do měsíce, bude až 90 zdravých dobrovolníků ve věku 18 až 30 let vystaveno koronaviru v bezpečných a kontrolovaných podmínkách, oznámila britská vláda. Cílem je získat nové poznatky o nemoci covid-19, informovala agentura Reuters.
  9:46

Firma Johnson & Johnson požádala o schválení vakcíny v Evropě. Narozdíl od konkurence stačí jedna dávka

Aby byla studie pro účastníky co nejbezpečnější, nebudou při ní použity nové mutace koronaviru, ale virus, jenž se začal v Anglii šířit v březnu 2020.

V první fázi budou vědci zkoumat, jaká je nejmenší virová nálož vedoucí k nakažení. Následně by dobrovolníci před vystavením koronaviru mohli být očkováni. Za účast budou kompenzováni.

Očkování vakcínou AstraZeneca v Británii
V katedrále v Lichfieldu se začalo proti covidu-19 očkovat již v pátek.

Studie má podle britského ministra obchodu Kwasiho Kwartenga pomoci zjistit, která vakcína je nejlepší a nejúčinnější v dlouhodobém měřítku. „Studie se uskuteční ve Spojeném království a pomohou prohloubit poznatky vědců ohledně toho, jak koronavirus lidi ovlivňuje, a případně přispějí k rychlému vývoji vakcín,“ uvedl Kwarteng.

Na studii budou spolupracovat vládní vakcinační pracovní skupina, Královská univerzita v Londýně, zdravotnická společnost hVIVO nebo nadace NHS Royal Free London.

Současně se také množí výzvy k vypracování globální pandemické úmluvy, jejímž cílem by bylo při možných budoucích pandemiích zajistit větší transparentnost. Mezinárodní dohodu, v níž by se státy světa zavázaly, že budou sdílet data o šíření virů a infekčních chorob, by uvítal také premiér Boris Johnson. V pondělí Johnson výzvu podpořil poté, co Spojené království a Spojené státy vyjádřily znepokojení nad omezeními, jimž čelili odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) v Číně.

Mise WHO, jejímž cílem je zkoumat původce koronaviru, dorazila do Číny v lednu, po zdlouhavých jednáních s čínskými úřady a více než rok poté, co se koronavirus začal šířit v čínském Wu-chanu. Po čtyřech týdnech vyšetřování mise minulý týden uvedla, že podle dosavadních zjištění je virus SARS-CoV-2 pravděpodobně přírodního původu a jeho hostitelem mohli být netopýři. Teorii, že virus unikl z laboratoře, odmítla. Australský expert na infekční choroby a člen mise WHO Domonic Dwyer ale v sobotu agentuře Reuters sdělil, že Čína odmítla misi poskytnout primární data o prvních případech covidu-19.

V Izraeli představili slibný lék proti covidu, dokáže zastavit přehnanou reakci imunitního systému

„Myslím, že svět potřebuje obecnou dohodu ohledně toho, jak budeme sledovat data související se zoonotickými pandemiemi,“ uvedl v pondělí Johnson s tím, že by za tímto účelem měly po světě vzniknout speciální výzkumná centra zkoumající přenos infekce mezi zvířaty a potenciální přenos na lidi. Zároveň by podle premiéra měla úmluva zajistit větší transparentnost při sdílení dat o přenosu infekce.

Británie, která má více než 66 milionů obyvatel, od začátku pandemie podle oficiálních údajů zaznamenala přes čtyři miliony případů koronaviru a přes 118 400 lidí tam v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo. První dávku očkování proti covidu-19 zatím obdrželo na 15,5 milionu obyvatel, přičemž více než 546 000 lidí již dostalo obě dávky některé z vakcín.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...