Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chceme brexit, rozhodli Britové. Konzervativci drtivě vyhráli, labouristé mají nejhorší výsledek od roku 1935

Personál v sídle britského předsedy vlády v Downing Street vítá premiéra Borise... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Personál v sídle britského předsedy vlády v Downing Street vítá premiéra Borise... | foto: Reuters

GLASGOW Konzervativci britského premiéra Borise Johnsona ve čtvrtečních parlamentních volbách získali absolutní většinu v 650členné Dolní sněmovně, kde budou mít 365 křesel. Je to nejlepší výsledek strany od roku 1987. Johnson ve vítězném projevu prohlásil, že odchodu země z Evropské unie k 31. lednu 2020 již nic nezabrání. Opoziční labouristé Jeremyho Corbyna naopak zaznamenali s 203 mandáty nejhorší skóre za několik desetiletí; přišli též o některé své tradiční bašty.

Corbyn tak čelí tlaku, aby se funkce lídra vzdal, on sám naopak stranu chce vést až do zvolení nového vedení příští rok.

Na třetím místě skončila Skotská národní strana (SNP) se 48 křesly, která si o 13 poslaneckých míst polepšila. Podle její šéfky a skotské premiérky Nicoly Sturgeonové takový výsledek posílil mandát strany k vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska.

Jedenáct mandátů připadlo prounijním Liberálním demokratům, kteří se před volbami prezentovali jako jediná síla, která dokáže zastavit brexit. Jejich šéfka Jo Swinsonová, která neobhájila své parlamentní křeslo, již rezignovala. Do parlamentu se dostala i menší uskupení včetně severoirských stran. Strana pro brexit euroskeptika Nigela Farage propadla, žádný mandát nemá.

Volební účast činila podle nových údajů 67,3 procenta, což je o zhruba 1,5 procenta méně než při předchozích předčasných volbách v roce 2017.

Silný mandát

Premiér Johnson tak zůstane u moci a dostane šanci „dotáhnout brexit do konce“. Předseda vlády chtěl v těchto volbách získat silný mandát především proto, aby mohl parlamentem protlačit svou dohodu o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Vleklý proces však volbami rozhodně neskončí. Londýn a Brusel ještě čekají jednání o vztazích po brexitu, která se povlečou nejméně další rok. Situace se ale může ještě zhoršit. 

Protože se potvrdily první odhady a Johnson získal většinu v parlamentu, přiblížila se tak možnost dalšího referenda o skotské nezávislosti. 

Dalším vítězem těchto voleb se totiž stala Skotská národní strana (SNP) a předsedkyně strany bude mít silný mandát na požadování nového plebiscitu. 

„Konzervativci sice tuto možnost vyloučili, ale v roce 2021 budou ve Skotsku parlamentní volby. A pokud v těchto volbách zvítězí Skotská národní strana, která referendum požaduje, pak bude pro Johnsona velice těžké odolávat,“ uvedl pro Lidovky.cz politolog Alan Convery s tím, že v dlouhodobém horizontu může kvůli brexitu dojít i na rozpad celého Spojeného království.

Boris Johnson vychází z volební místnosti.
„Buldozer Boris“ přezdívaly ve středu média premiéru Johnsonovi.

Premiér Johnson poslední dny obrážel v rámci kampaně jedno britské město za druhým. Snažil se bodovat svým charismatem, ale i navýšením výdajů na zdravotnictví a bezpečnostní služby. V posledních dnech se cíleně zaměřoval na tradiční bašty labouristů v severní Anglii, kde před třemi lety při referendu rozhodla většina voličů pro brexit. Vedle jejich hlasů také usiloval o přízeň mezi voliči, kteří dosud podporovali euroskeptickou Stranu pro brexit Nigela Farage.

Podle prvních výsledků se mu tento plán zdařil. V obvodu Wrexham, kde vyhrávali labouristé od 30. let minulého století, nyní zvítězili konzervativci. Labouristé také přišli o obvod Leigh (neprohráli zde od 20. let), obvod Workington (od 70. let) a Blyth Valley, kde doposud nikdy nebyl zvolen konzervativní poslanec, uvedl zpravodaj BBC Nick Eardley.

Ve svém prvním projevu premiér uvedl, že podle dosavadních volebních výsledků jeho vláda získala silný mandát k zajištění vystoupení Británie z EU. „A nejen k tomu, ale také ke sjednocení země,“ řekl Johnson.

Výsledek prvního odhadu promítaný na Broadcasting Housev Londýně.

Výsledek prvního odhadu promítaný na Broadcasting Housev Londýně.

Sčítání hlasů v okrsku Uxbridge and South Ruislip, kde se o post uchází Boris...

Sčítání hlasů v okrsku Uxbridge and South Ruislip, kde se o post uchází Boris Johnson.

„Děkuji všem v celé naší skvělé zemi, kteří volili, kteří byli dobrovolníky a kteří kandidovali. Žijeme v nejskvělejší demokracii na světě,“ napsal Johnson na Twitteru. Podle agentury Reuters v e-mailu zaslaném členům strany vyjádřil naději, že si nyní „užijí oslavy“.

Celé volby byly ale především o brexitu. Proces odchodu Spojeného království z Evropské unie již zlomil vaz dvěma lídrům Konzervativní strany. Zatímco premiér Johnson sliboval v kampani, že „dotáhne brexit do konce“, opoziční labouristé jasnou vizi budoucnosti brexitu nepředstavili.

Nerozhodný Corbyn

Lídr labouristů Jeremy Corbyn voličům slíbil nové referendum, ve kterém by se rozhodovali mezi jím nově vyjednanou dohodou o brexitu a setrváním v EU. Na jakou stranu by se ale přiklonili labouristé, Corbyn odmítl odpovědět. „Respektovali bychom názor lidí,“ řekl pouze.

Corbyn usiloval o přízeň voličů slibem, že vláda pod jeho vedením zlepší dostupnost veřejných služeb, včetně školství nebo zdravotnictví. „Bylo to letos novinkou,“ uvedl pro Lidovky.cz profesor Edinburské univerzity Alan Convery o faktu, že pravice i levice poprvé slibovaly větší výdaje.

Předseda labouristů Jeremy Corbyn při ohlašování prvních výsledků.

Předseda labouristů Jeremy Corbyn při ohlašování prvních výsledků.

Corbynovu nerozhodnost v otázce brexitu dokonce kritizovalo i několik členů jeho vlastní strany. V předvečer volebního dne patnáctka bývalých labouristických poslanců vystoupila v médiích a vyzvala voliče, aby pro Corbyna nehlasovali. „Není způsobilý být premiérem,“ uvedl exposlanec Ian Austin, podle něhož je šéf labouristů antisemita a extremista, který je spolčuje s Ruskem a teroristickou organizací IRA.

Labouristická strana podle Corbyna nyní se zveřejňováním průběžných výsledků, zažívá „velmi smutnou noc“. 

„Nepovedu stranu v žádných dalších všeobecných volbách,“ poznamenal Corbyn poté, co se potvrdilo, že obhájil svůj mandát v severolondýnském obvodu. Corbyn zároveň doplnil, že labouristy čekají jednání o budoucnosti a že v tomto období naopak v čele strany zůstane. 

Rozhodoval i hlas Skotska

Před čtvrtečním hlasováním byl s napětím očekáván volební výsledek ve Skotsku. Národní strana (SNP) Nicoly Sturgeonové si kráčela pro posílení mandátu ve Westminsterském paláci, což se podařilo a získala 48 z 59 křesel (posílila o 14 mandátů). „Volby ve Skotsku nejsou jen o brexitu, ale také o referendu o nezávislosti,“ vysvětlil politolog Convery. 

Téma odchodu Spojeného království z EU je ve Skotsku kvůli silné kampani SNP spojené s nezávislostí. Její lídryně řekla, že dojde-li na brexit, bude požadovat nové referendum o odluce Skotska od Londýna. S posíleným mandátem bude mít páku na Borise Johnsona a s odchodem Spojeného království z EU se zřejmě ještě posílí. 

„Boris Johnson možná má mandát na to, aby z Evropské unie vyvedl Anglii. Rozhodně ale nemá mandát na to, aby Skotsko vyvedl z EU. Skotsko musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti,“ uvedla Sturgeonová. Podle posledních průzkumů totiž Skoti budou po brexitu ještě odhodlanější k nezávislosti.

Martyrium kolem brexitu nyní bude pokračovat jednáváním mezi Londýnem a Bruselem – v rámci takzvaného přechodného období ještě musejí být nastaveny budoucí vztahy. Johnson slíbil, že pod jeho vedením se toto období neprotáhne do roku 2021. Hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier ale na nahrávce, jež unikla do médií, tvrdí, že je nerealistické, aby se tak složitá jednání stihla za 11 měsíců.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!