Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Vzplanutí emocí,‘ popsal Putin situaci kolem vynuceného přistání letadla Ryanairu. Lukašenko přijel věc vysvětlit

Ruský prezident Putin se v Soči setkal se svým běloruským protějškem Lukašenkem. foto: Reuters

Soči - Ruský prezident Vladimir Putin před zahájením setkání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem v Soči označil za další kolo vzplanutí emocí události kolem nuceného přistání letounu společnosti Ryanair v Minsku. Běloruské úřady tímto způsobem v neděli dosáhly zatčení opozičního novináře a jeho přítelkyně. Agentura TASS také zaznamenala, že Putin v úvodu protokolární části jednání navrhl svému hostu koupání v moři.
  18:56

Státy NATO odsoudily vynucené přistání letadla. Zároveň vyzvaly Bělorusko k propuštění Prataseviče

Běloruský autoritářský vůdce do ruského Soči přiletěl, aby, jak sám řekl, Putinovi vysvětlil, co se nyní v Bělorusku děje. A to včetně nedělního zásahu běloruských úřadů, které donutily komerční let společnosti Ryanair na trase Atény-Vilnius k nouzovému přistání v běloruské metropoli. Cílem bylo zatknout novináře Ramana Prataseviče, nepohodlného Lukašenkovi. Západ incident odsoudil, přičemž řada politiků neváhala postup běloruského režimu označit za pirátství, únos či akt státního terorismu.

„Děkuji, že jste přijel, jak jsme se na tom dohodli ještě před dalším kolem... vzplanutí emocí. Ano, vzplanutí emocí,“ pronesl podle agentury Putin, přičemž udělal krátkou pomlku, když se obrátil na Lukašenka, než větu dokončil. „I bez těchto událostí máme o čem hovořit,“ dodal.

Lukašenko uvedl, že Putinovi přivezl materiály, které mu pomohou porozumět, o co v Pratasevičově případě jde. „Vzal jsem některé dokumenty, ukážu vám je, abyste pochopil, co se děje, abyste pochopil, co je to za lidi,“ prohlásil. Přitom dodal, že se jedná o pokus „dostat situaci až na úroveň srpna loňského roku“.

Lukašenko hrozí po kauze s letadlem Ryanair běloruským aktivistům v zahraničí, že je postihy neminou

Běloruský prezident tak narážel na v Bělorusku nebývale rozsáhlé protesty, které následovaly po sporných srpnových prezidentských volbách. Za vítěze se tehdy prohlásil Lukašenko, ale to kvůli manipulacím při hlasování odmítla uznat nejen běloruská opozice, ale i řada západních zemí včetně Evropské unie.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před schůzkou v Soči řekl, že prezidenti budou hovořit především o ekonomických otázkách a postupné integraci obou zemí. Uvedl rovněž, že po jednání nejsou v plánu prohlášení pro sdělovací prostředky.

Autor: