Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záhada Putinovy neposlušné nohy. Sám z toho vypadal překvapeně

Svět

  21:15
Ruský prezident Vladimir Putin si při rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem uklidňoval rukou „neposlušnou“ nohu. Je to už poněkolikáté, kdy během veřejného vystoupení ztratil šéf Kremlu kontrolu nad svou končetinou. Opět se tak vyrojily spekulace o jeho zdraví. Kreml opakovaně popřel, že by Putin měl vážné zdravotní problémy.

Během dvou hodinového rozhovoru si ruský prezident všiml zvedlé špičky nohy, jak se zarazila ve vzduchu. Zatvářil se dost překvapeně a v nervózním gestu si položil na koleno ruku, chodidlo pak stlačil zpátky na zem.

Podivný moment ihned zaznamenali uživatelé sociálních sítí. „Jedna z Putinových nohou se vymkla kontrole. Co se děje?“ napsal jeden.

Během interview se Putin též přidržoval židle a několikrát si zakašlal. Opětovně tak vyvolal spekulace o svém zdraví.

Putin v minulosti například zaujal svými tančícími nohami při setkání s čínským protějškem Si Ťin-pchingem v březnu minulého roku. Podobně ohýbal kotníky při setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem i při jiných příležitostech. Při nedávném setkání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem si pozorovatelé všimli jeho zvláštních výrazů a tázali se, zda to neukazuje na zhoršující se zdraví.

Zdánlivě nekontrolovatelné záškuby ruského prezidenta vyvolávají otázky, zda netrpí takzvaným syndromem neklidných nohou, jenž způsobuje často nespavost, či jinými, ještě vážnějšími onemocněními.

Fyzické i duševní zdraví jednasedmdesátiletého ruského prezidenta je od zahájení invaze na Ukrajinu pod drobnohledem. V médiích se objevila řada spekulací, z nichž některé tvrdí, že je Putin vážně nemocen a léčí se s rakovinou štítné žlázy, leukémií či Parkinsonovou chorobou. Extrémní spekulace pak naznačovala, že je po smrti. S tím, že by přišel prezident o nohu, však zřejmě nepřišel ještě nikdo. Kreml podobné fámy označuje za „výmysly a lži“.

Při rozhovoru s Carlsona Putin tvrdil, že Rusko nemůže na Ukrajině prohrát. Rekl též, že Moskva nemá zájem o Polsko o Lotyšsko. Moderátorovi udělal i historickou přednášku o polských, ukrajinských a ruských dějinách. Podle komentátorů Putin jen zopakoval svá opakovaná falešná tvrzení. Carlsona kritizují, že dal prostor válečnému zločinci.

Autor: