17. července 2019 20:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin rozšířil nabídku ruských pasů na celý Donbas. Zelenskyj na oplátku nabídl ukrajinské občanství Rusům

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: AP Photo/Pavel Golovkin

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin rozšířil nabídku ruského občanství pro všechny obyvatele Donbasu na východě Ukrajiny, informují ruská média s odvoláním na ve středu zveřejněný prezidentův výnos. Právo na jednodušší získání ruského pasu mají nově všichni Ukrajinci, kteří v dubnu 2014 měli stálé bydliště v Doněcké či Luhanské oblasti.

Putin na konci dubna podepsal dekret, nabízející ruské občanství obyvatelům Donbasu, žijícím na území ovládaném proruskými separatisty. Podle prezidenta šlo o „výlučně humánní“ opatření. Vydávání ruských pasů těmto Ukrajincům se podle médií de facto rozběhlo od poloviny června, kdy o pas požádalo na 12 000 lidí. Podmínkou obdržení pasu je slib věrnosti Rusku.

Oblast kontrolovaná proruskými rebely.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě Pripjati.

Kyjev kritizoval Putinovo rozhodnutí jako pokračování ruské agrese a označil ho za další porušení norem mezinárodního práva. Nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tehdy vyzval Západ k zesílení sankcí proti Rusku. O ruský pas si podle něj požádá jen ten, kdo ho nezbytně potřebuje k životu v Rusku, nebo k útěku před spravedlností ve vlasti.

Putin se pak nechal slyšet, že zvažuje možnost nabídnout ruský pas v zrychleném řízení všem Ukrajincům. Zelenskyj na oplátku nabídl ukrajinské občanství Rusům. „Poskytneme ukrajinské občanství zástupcům všech národů, které trpí autoritářskými a korupčními režimy. V první řadě pak Rusům, kteří dnes trpí asi nejvíce,“ poznamenal ukrajinský prezident.

ČTK