17. července 2019 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italští neonacisté byli vyzbrojeni víc než třímetrovou raketou vzduch-vzduch. Pochází od katarské armády

Italská policie stojí u zabavené rakety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italská policie stojí u zabavené rakety | foto: ČTK

Řím Raketa vzduch-vzduch, kterou italská policie zabavila v několika městech na severu země při zátahu proti krajně pravicovým extremistům, patřila katarské armádě, která ji před 25 lety prodala „spřátelenému“ státu. Oznámila to v úterý italská policie. Zátah, při němž byly zatčeny tři osoby, byl výsledkem vyšetřování zaměřeného na Italy, kteří bojovali v Donbasu na východě Ukrajiny.

Jeden ze zatčených, bývalý celní inspektor Fabio Del Bergiolo, se raketu francouzské výroby pokoušel prodat za 470 000 eur (přes 12 milionů korun). Zájem projevil státní úředník nejmenované země, který k ní ale požadoval dokumentaci, napsal deník La Repubblica. Del Bergiolo v roce 2001 kandidoval do Senátu za krajně pravicovou stranu Forza Nuova (Nová síla).

Katarská armáda oznámila, že raketu před čtvrtstoletím odprodala v rámci rozsáhlejšího zbrojního kontraktu. Kupcem byl spřátelený stát, jehož jméno uvedeno nebylo. „Katarské úřady zahájily okamžité vyšetřování spolu s italskými partnery a úřady spřáteleného státu, který si v dané chvíli nepřeje být jmenován,“ uvedl mluvčí katarského ministerstva zahraničí.

Zbraně ukryté v domě italských neonacistů.
Nejrůznější druhy zbraní v ohromném množství. Italští neonacisté navíc ukrývali...

Podle informací agentury Reuters šlo o střelu Matra Super530, která měří přes 3,5 metru a váží kolem čtvrt tuny. Její dolet v závislosti na typu je 25-40 kilometrů.

Společně s ní policisté objevili i 26 ručních zbraní, 20 bajonetů, 306 částí různých střelných zbraní včetně tlumičů, zaměřovačů, optik atd. Společně s tím bylo ve skladu i kolem 800 nábojů všech různých kalibrů. Zbraně pocházely především z Rakouska, Německa a USA.

Podle italské policie byla raketa funkční, i když byla bez nálože. Při zátahu proti extremistům byly zabaveny i nejnovější modely automatických útočných pušek. Kyjev už loni předal italským úřadům seznam 25 Italů, kteří od roku 2014 bojovali v řadách proruských separatistů. Soupis dala dohromady ukrajinská tajná služba, italské úřady začaly posléze věc vyšetřovat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz