Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Estonská policie dopadla lídra mezinárodní neonacistické skupiny. Ukázalo se, že šlo o 13letého chlapce

Svět

  13:05
Praha - Estonská interní bezpečnostní služba (KAPO) zatkla vůdce krajně pravicové teroristické organizace, která si přezdívá Feuerkrieg Division (FKD), v češtině plamenná válečná divize. Překvapivě se jedná o 13letého chlapce, který mimo jiné na internetu sdílel návod na tvorbu bomby či vyzýval k teroristickému útoku v Londýně. Prokurátoři nemohou mladistvého kvůli jeho nízkému věku stíhat.

Jeden z novějších členů FKD, Polák s přezdívkou „Prometheus_88“ pózuje se zbraní před třetí verzí vlajky Konfederace. foto: Reprofoto/Twitter: Panic! at the costco

FBI: Neonacisté plánují použít koronavirus jako biologickou zbraň. Mohou cíleně nakazit Židy a policisty

Feuerkrieg Division je menší mezinárodní neonacistická skupina o zhruba 70 lidech, kteří působí v 15 zemích světa, včetně například Německa. Soustředí se téměř výhradně na online aktivity, i když se již objevila také snaha o tvorbu propagandistických letáků. Skupina vzývá rasovou nenávist a zastává některé z nejextrémnějších názorů ideologie nadvlády bílých (white supremacy). O případu informovala německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost Deutsche Welle.

Logo extrémně pravicového uskupení hraničícího až s teroristickou skupinou -...
Leták extremistického uskupení Feuerkrieg Division (FKD) v Německu.

Němečtí extremisté plánovali útok na mešity. Pistole a pušky si chtěli opatřit v Česku

Vyšetřovatelé odhalili, že hlavě skupiny bylo pouhých 13 let, uvedl německý týdeník Der Spiegel s odvoláním na oblíbený estonský magazín Eesti Ekspress. Mladík si na internetu přezdíval „komandér“, na starosti měl nábor a zaučení nováčků v „divizi“. Na internetu sdílel návody na výrobu bomby, hovořil o plánování útoku na Londýn a v únoru 2020 navrhl uspořádat vojenský výcvikový tábor k připomínce stého výročí od založení nechvalně proslulé Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP), kterou vedl Adolf Hitler.

Estonský vůdce FKD s přezdívkou komandér, kterému bylo pouhých 13 let.

Vzhledem k nízkému věku podezřelého ho nemohou estonské úřady začít stíhat, napsal Der Spiegel. Namísto toho budou hledat jiné legální cesty, jak delikventa uchránit od sebe samého a zajistit taktéž bezpečí ostatním.

Historie ‚Plamenné divize‘

V říjnu 2019 si pravicoví extremisté sepsali seznam svých zásad, mimo jiné například: „Nebojíme se zemřít a zabijeme každého, kdo se nám postaví do cesty.“ V lednu 2020 po sérii policejního zatýkání členů a růstu paranoii uvnitř skupiny oznámila FKD na Twitteru „na neurčitě dlouhou dobu přerušujeme přijímání nových členů“, o měsíc později v únoru nakonec neonacisté vyhlásili úplné rozpuštění, ačkoliv policie tvrdí, že došlo pouze ke změně názvu a nelegální virtuální konverzace nadále pokračují. 

Muž chtěl zavraždit svého spolubydlícího pomocí radioaktivního materiálu. Jde o první případ v USA

Uskupení vzniklo v říjnu roku 2018. Založili ho již zmiňovaný Estonec s přezdívkou komandér a Holanďan s přezdívkou „Wolfram“. Obecně se soudí, že tito dva lidé se v reálu nikdy osobně nesetkali, uvádí organizace Antifa.

FKD je silně ovlivněná neonacistickou skupinou Atomwaffen Division (Divize jaderných zbraní), která vznikla v roce 2015 ve Spojených státech, kde je také spojována s 5 vykonanými vraždami, uvádí internetový server americké organizace Anti-Defamation League (Liga proti hanobení), která se snaží mezinárodně potírat nenávistné chování. Vytvořila ji v roce 1913 židovská komunita.

Přehlížená radikalizace na internetu

V únoru 2020 byl v Bavorsku zatčen lídr německé větve organizace, který si říkal „Heydrich“. Jednalo se o 22letého muže, který neměl doposud žádný trestní záznam a ani žádné kontakty na lokální neonacistickou scénu. Radikalizoval se vlastním úsilím skrze krajně pravicové skupinové chaty na internetu. Der Spiegel uvádí, že tento způsob extremizace je bezpečnostním složkami dlouhodobě podceňován.

V Česku se zvýšila intenzita nenávistných projevů. Svou aktivitu obnovili neonacisté, uvádí vnitro

Policie u „Heydricha“ našla fotografie, na kterých pózuje s kuklou, vlastnoručně zkonstruovanou zbraní a reedicí Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Der Spiegel uvádí, že dalšími členy německé části mezinárodní extremistické organizace bylo 5 lidí, kteří si přezdívali „Teuton“, „Dekkit“, „Napola88", „Wolfskampf“ a „Jus-ad-bellum“.

Není to poprvé, co byl zatčen nezletilý člen FKD. V září 2019 byl v Británii zadržen 16letý mladík, který byl obviněn z přípravy masové střelby do lidí a žhářství. Armádní kadet se netajil obdivem například k Jamesi Masonovi. V listopadu téhož roku byl shledán vinným z přípravy teroristického útoku a čeká na sdělení výše trestu ve vazbě. Nejčastější motta skupiny FKD zní: „jsme princové teroru“, „jsme válečníci světla obklopeni temnotou“ nebo „nechť se z prasat udělá slanina“.

Autor: