Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řecké ostrovy zasáhlo zemětřesení, obyvatele budilo ze spaní. Úřady nehlásí žádné škody ani zraněné

Svět

  11:40
Atény - Řecké ostrovy v Egejském moři a blízké pobřeží Turecka v noci na pondělí zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně, uvedl aténský seismologický institut. Ohnisko otřesů bylo v hloubce dvou kilometrů poblíž ostrova Nisyros, který patří k Dodekanéskému souostroví. Řecké úřady zatím nehlásí žádné hmotné škody ani zraněné.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Podle měření Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) mělo zemětřesení sílu 5,9 stupně a udeřilo v pondělí před půlnocí. Otřesy vzbudily ze spaní i obyvatele a návštěvníky ostrovů Kréta, Rhodos či Kos, uvedla agentura DPA.

Řecko protíná několik významných zlomů zemské kůry, a zemětřesení tam proto nejsou ničím neobvyklým. Většinou se obejdou bez obětí. Naposledy si oběti vyžádalo zemětřesení o síle sedmi stupňů loni 30. října, kdy na řeckém ostrově Samos přišli o život dva lidé. V západním Turecku si toto zemětřesení vyžádalo 114 mrtvých a více než tisícovku zraněných.

Nejhorší bilanci za poslední tři desetiletí mělo zemětřesení v roce 1999 o síle 5,9 stupně s epicentrem nedaleko Atén. Vyžádalo si 143 lidských životů.

Autor:

Mohlo by vás zajímat