Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Redaktorku nezávislého rádia Echo Moskvy pobodali. Útočník měl izraelské dokumenty

Svět

  15:46
MOSKVA - Neznámý pachatel v pondělí vtrhl do budovy ruské nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy a pobodal zástupkyni šéfredaktora Taťjanu Felgengauerovou. Dvaatřicetiletá žena byla převezena do nemocnice, její stav je podle zdravotníků středně těžký. Podle předběžných informací je útočníkem cizinec, patrně psychicky nevyrovnaný.

Moderátorka Taťjana Felgengauerová, kterou neznámý muž v pondělí bodl do krku, foto: Youtube.com/Россия 24

„Muž, který vtrhl do (budovy) rádia, oslepil strážného sprejem s dráždivou látkou a bodl nožem do krku moderátorku Taťjanu Felgengauerovou. (Žena) byla hospitalizována, zavedli jí katétr,“ uvedl šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venědiktov.

Mrtvá novinářka v ponorce: život riskovala ve světě, přišla o něj kilometry od domova

Muž, údajně cizinec, byl zadržen a předán do rukou policie, uvedla rozhlasová stanice na svých webových stránkách. Podle agentury TASS měl útočník při sobě izraelské dokumenty. Venědiktov na facebooku napsal, že jde o jistého Borise Grice, který je cizincem a jistou dobu žije v Izraeli.

Z Gricova blogu vyplývá, že Felgengauerovou znal a obviňoval ji z „telepatického pronásledování“. Jeho příčetnost bude podle ruských médií předmětem zkoumání. Vyšetřovatelé tvrdí, že motivy útoku byly nejspíš osobní a s novinářskou činností Felgengauerové nesouvisejí. Policie ale zatím žádnou vyšetřovací verzi nevyloučila.

Pracovník ministerstva vnitra odchází z budovy ruského rádia Echo Moskvy, kde byla v pondělí pobodadná novinářka.

Echo Moskvy patří k hlavním opozičním médiím v Rusku, přestože jeho většinovým vlastníkem je dceřiná společnost státního energetického gigantu Gazprom. Rozhlasová stanice pečlivě sleduje ruskou opoziční scénu a publikuje názory většinou příkře kritické k politice Kremlu. Často ale dává místo i obhájcům ruského režimu.

Útoky nejsou ojedinělé

Útoky proti Echu Moskvy nejsou ojedinělé, redaktoři si v minulosti v několika případech stěžovali na anonymní výhrůžky smrtí. Komentátorka rozhlasové stanice Julija Latyninová, jedna z nejvášnivějších kritiček ruského režimu, v září z obavy o svůj život opustila Rusko a oznámila, že se do vlasti nehodlá vrátit.

Ruský svaz novinářů označil pondělní útok na opoziční novinářku za „pokus umlčet hlasatele alternativních názorů“.

Autor: