17. října 2017 14:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syn zavražděné novinářky z Malty: Zemřela, protože odhalovala korupci

Investigativní novinářka Daphne Caruanová Galiziová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investigativní novinářka Daphne Caruanová Galiziová. | foto: Reuters

VALETTA/BRUSEL Zavraždili ji, protože odhalovala politickou korupci, uvedl v úterý syn maltské investigativní novinářky Daphne Caruanové Galiziové, která v pondělí zemřela při výbuchu bomby nastražené v autě. Zároveň ze spoluúčasti na zločinu nepřímo obvinil vládu premiéra Josepha Muscata. Zjevný atentát rázně odsoudila i Evropská komise.

„Má matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit,“ napsal Matthew Caruana Galizia na facebooku. „Vybrali si ji, protože o tom psala jako jediná,“ dodal. Premiéra Muscata a jeho okolí obvinil z toho, že vládu, policii i soudy obsadili „podvodníky“.

Exploze, která odmrštila novinářčin vůz ze silnice do pole poblíž vesnice Bidnija, otřásla také celým středomořským ostrovem: podle úřadů se jedná o první vraždu novináře na Maltě. „Nikdy nezapomenu na to, jak jsem v poli běžel kolem plamenů, lomcoval jsem dveřmi, klakson pořád troubil... Podíval jsem se dolů a všude po zemi ležely kusy těla mé matky,“ uvedl novinářčin syn.

„Takhle vypadá válka a lidé by to měli vědět... Jsme národ, který válčí se státem a organizovaným zločinem, které od sebe už nejde rozlišit,“ dodal. „Všichni vědí, že mě Caruanová Galiziová ostře kritizovala jak v politické, tak osobní rovině. Nikdo ale nemůže ospravedlnit takový barbarský čin,“ komentoval událost maltský premiér Joseph Muscat, jenž 53letou novinářku kvůli některým z jejích obvinění žaloval.

Vraždu odsoudila Evropská komise

Třiapadesátiletá žurnalistka na jaře vyvolala řadu skandálů poté, co několik blízkých premiéra Muscata, zejména jeho choť Michelle, obvinila z toho, že si otevřeli účet v Panamě, kam putovaly mimo jiné úplatky z Ázerbájdžánu. Muscat, sám bývalý novinář, to označil za „největší lež v dějinách maltské politiky“. Nakonec byl ale nucen vyhlásit předčasné volby, jež v červnu, kdy Malta předsedala Evropské unii, s přehledem vyhrál.

Vůdce opozice Adrian Delia označil vraždu novinářky za útok na demokracii i svobodu slova a volá po nezávislém vyšetřování. Podle agentury Reuters u něj budou asistovat nizozemští forenzní experti a agenti amerického Federálního úřad pro vyšetřování (FBI).

Vraždu v úterý důrazně odsoudila Evropská komise a její předseda Jean-Claude Juncker. Mluvčí unijní exekutivy Margaritis Schinas dodal, že komise je vraždou novinářky otřesena. „Byla průkopnicí investigativní novinařiny na Maltě,“ prohlásil Schinas a poukázal na to, že ostré debaty, které její práce vzbuzovala, byly důkazem jejích reportérských schopností a oddanosti hledání pravdy.

Půl hodiny před explozí novinářka na svůj blog napsala: „Všude, kam se člověk podívá, jsou podvodníci. Je to k uzoufání.“

ČTK

Najdete na Lidovky.cz