Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rekordní tání ledovců v Grónsku. Během jednoho dne tam roztálo 12 miliard tun ledu

V Grónsku právě probíhá rekordní tání ledovců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Grónsku právě probíhá rekordní tání ledovců. | foto: Twitter Greenland

Nuuk (Grónsko) Vysoké teploty na západě Evropy sice ustaly, ale přesunuly se severním směrem do Grónska, kde způsobují extrémní tání ledovců. Ledové kry letos mizí rekordní rychlostí, za jeden den tam roztálo dvanáct miliard tun ledu.

Ve středu zaznamenalo Grónsko největší tání ledu v letošním roce, uvádí dánský meteorologický server Polarportal. Během pouhých 24 hodin přišel ledový ostrov, který leží na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu, o dvanáct miliard tun zmrazené vody.

Grónské úřady navíc varují, že nadcházející dny mají přinést další extrémní tání, ostrov tak může ztrácet miliardy tun ledu každý den. V Grónsku v současné době panují abnormální teploty, dosahující až 22 stupňů Celsia. Dokonce i na vrcholu Grónského ledovce, v nadmořské výšce 3200 metrů, byla ve čtvrtek naměřena teplota nad bodem mrazu.

Tání ledovců zapříčiněné globálním oteplováním vyvolalo mnoho ohlasů na sociálních sítích. I samotné Grónsko na Twitteru sdílelo velké množství příspěvků varujících před vysokými teplotami na ostrově. „Probíhající vedra v Grónsku zapříčinila, že středa 31. července se dá považovat za den největšího tání,“ stojí v twitterovém příspěvku.

Roztátý led by pokryl celou Floridu

„V Grónsku probíhá extrémní tání ledovců. Množství ledu, které roztálo během posledních dvou dnů, by stačilo na pokrytí celé Floridy,“ píše klimatický vědec Martin Stendel na Twitteru. Podle něj by údajná ledová pokrývka Floridy dosahovala výšky až 12,7 centimetru. 

„Rychlé tání ledu v Grónsku pokračuje,“ varuje meteorolog Antti Lipponen a sdílí na Twitteru satelitní video, které ukazuje, jak v průběhu od května do srpna Grónsko ztrácelo ledovou pokrývku.

Grónský ledovec pokrývá zhruba osmdesát procent povrchu Grónska. Ostrov má díky ledovci druhou největší zaledněnou plochu na světě, přičemž v čele světového žebříčku se nachází antarktický ledovec.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...