Mela je zaměstnancem společnosti ISA, která vyrábí prosklené lednice do restaurací, barů nebo supermarketů. Do výrobního závodu v Umbrii se ale zatím mohlo vrátit jen 200 z celkem 800 dělníků. A ti, kteří už pracují, se musejí řídit novými hygienickými pravidly.
Itálie hlásí nejméně nových případů nákazy za pět týdnů. V Británii klesá denní bilance úmrtí![]() |
Pomáhá jim v tom řada pomůcek - od těch úplně jednoduchých, třeba čar na podlaze vymezujících plochu určenou pro každého zaměstnance, až po ty technologicky pokročilejší. Jednou z nich je právě zmiňovaný semafor, který zaručuje, že na toaletách je v určitou chvíli vždy jen osoba.
Ještě sofistikovanější je aplikace SWAT neboli Systém pokročilého sledování zaměstnanců (System Workers Advance Tracing). Tu si zaměstnanci nahrají do svých mobilních telefonů a propojí s čipem připevněným k pracovnímu oděvu. Aplikace je pak vibrací upozorní vždy, když se příliš přiblíží k některému z kolegů a vysílá signál do databáze.
„Jsme si jistí, že to není nástroj, která nás má špehovat. Je to pomůcka, která pomáhá dodržovat bezpečný odstup a vysílá informace o kontaktech mezi lidmi. Když se objeví nějaký nakažený, bude jednodušší zdokumentovat, s kým se setkal. Cítím se díky tomu ve větším bezpečí,“ říká Mela.
Italská firma přišla s řešením pro dovolenou, návštěvníky pláží by mohla ochránit krabice z plexiskla![]() |
Firma tento systém začala používat poté, co došla k závěru, že pokud chce výrobu udržet, musí změnit model bezpečnosti práce. „Vyvinuli jsme hardware a software, který lidem umožní se s hrozbou viru - která určitě nepomine během následujících týdnů nebo měsíců - vyrovnat a pomůže jim pracovat v kolektivu a zároveň dodržovat bezpečný odstup,“ tvrdí šéf firmy Marco Giulietti.
Kromě toho společnost vždy při vstupu do továrny měří všem teplotu a dělníky vybavila rukavicemi, rouškami a obličejovými štíty. Kromě toho dělníky u jednotlivých stanovišť oddělují zábrany z plexiskla, ale jen od pasu nahoru - takže si mohou předávat materiál nebo spolu promluvit.