24. srpna 2017 12:48, aktualizováno  16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Římská policie se střetla se stovkou uprchlíků. Proti zápalným lahvím nasadila vodní děla

Uprchlíci na policisty házeli kamení a zápalné lahve a používali pepřový sprej.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci na policisty házeli kamení a zápalné lahve a používali pepřový sprej.... | foto: ČTK

ŘÍM Italská policie se ve čtvrtek ráno střetla se zhruba stovkou uprchlíků na římském náměstí Piazza Indipendenza. Migranti na policisty házeli kamení a zápalné lahve a používali pepřový sprej. šest osob. Policisté v helmách, s protiúderovými štíty a obušky proti nim nasadili vodní děla, napsal deník Corriere della Sera. Dvě osoby byly zatčeny. Lékaři bez hranic informovali, že ošetřili 13 osob. Zásah policie vyvolal rozporné reakce.

Uprchlíci, převážně azylanti z Eritreje, se v parku uprostřed náměstí utábořili poté, co byly před čtyřmi dny vypovězeni z nedaleké budovy, kterou okupovali od roku 2013.

Policie nutnost zásahu obhajuje tím, že uprchlíci ve středu odmítli alternativní ubytování, které jim město nabídlo. Policisté se prý také dozvěděli, že migranti na náměstí obklopeném obytnými budovami mají zápalné a tlakové lahve. Italskými médii koluje video, na němž jeden z okupantů budovy hází z prvního patra tlakovou nádobu. Jedna z uprchlic médiím řekla, že je „probudila vodní děla a některé ženy byly zbity obušky“.

Piazza Indipendenza se nachází jen několik bloků od hlavního římského nádraží. Úřady řešily situaci na náměstí čtyři dny. V sobotu na něm přebývalo několik stovek lidí, někteří se vrátili také do domu, z něhož byli vypovězeni.

Zbytek uprchlíků byl dnes nakonec rozprášen, zmizeli v ulicích poblíž nádraží....
Úřady řešily situaci na náměstí čtyři dny. V sobotu na něm přebývalo zhruba 800...

Zbytek uprchlíků ve čtvrtek nakonec z náměstí policie vytlačila, rozprchli se do ulic poblíž nádraží. Náměstí je uzavřeno a hlídají jej pořádkové síly.

„Jen do toho, hoši. Nucené vystěhování, pořádek, čistota a deportace! Itálie je s vámi,“ oslavil na facebooku policejní zásah Matteo Salvini, šéf Ligy severu, která se staví proti imigraci. Jinak se postup pořádkových sil setkal převážně s veskrze negativními ohlasy.

Organizace Human Rights Watch a některé levicové strany označily zásah za nepřiměřený. Poukazují na to, že řada z dotčených má platné povolení k pobytu. Zaznělo také tvrzení, že středolevá vláda zaujímá v otázce imigrace pravicové postoje.

Událost odsoudili také skupiny z prostředí katolické církve. Misionáři svatého Karla Boromejského uvedli, že uprchlíci se stali „oběťmi hned dvakrát“ - ve své vlasti, odkud odešli, a posléze v Itálii.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz