Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodina s osmiletým synem na dovolené i pracující lidé. Most pohřbil nejméně 42 obětí

Svět

  19:44
Janov (Itálie) - Osoby různého věku, národností i v různých životních situacích pohřbilo v úterý zřícení části dálničního viaduktu v italském Janově. Některé oběti zahynuly při práci, jiné při cestě na dovolenou, jako tomu bylo v případě osmiletého Samuela a jeho rodičů. Symbolem štěstí v neštěstí se stalo nákladní auto, jehož řidič dokázal zastavit několik metrů před vzniklou propastí.

Italský premiér Conte vyhlásil den státního smutku za oběti úterního pádu mostu v Janově. foto: ČTK

Italská média informovala, že ještě ve středu odpoledne vozidlu s logem obchodního řetězce Basko běžel motor. Řidič Luigi jej tak po pádu části mostu zanechal a dal se na útěk. „Zachránil jsem se, protože mě nějaké auto předjelo a já zpomalil. Viděl jsem, jak padá i s dalšími, na místě jsem zabrzdil, zařadil jsem zpátečku, pak jsem otevřel dveře a utekl. Kamion tam zůstal, se zapnutým motorem,“ vypověděl 37letý muž v rozhovoru s deníkem La Repubblica.

‚Přede mnou padal most, bylo to hrůzné.‘ První výpověď řidiče, který zastavil těsně před propastí

Deník Corriere della Sera napsal, že Luigi předtím s kamionem zacouval alespoň o deset metrů. Až znalecké posudky možná ukážou, zda bylo předtím vozidlo na části vozovky, která nyní leží o několik desítek metrů níže.

Zřejmě nejsilnějším příběhem na opačné straně je smrt Ersilie Piccininové a jejího manžela Roberta Robbiana, kteří zahynuli společně s osmiletým synem Samuelem. Rodina směřovala ze západu Janova do přístavu, odkud je měl trajekt přepravit za dovolenou na Sardinii. Tělo Samuela bylo jedním z prvních, které záchranáři v troskách Morandiho mostu našli.

V důsledku nestability jednoho z pilířů hrozí, že se celá stavba zřítí k zemi.
Pád dálničního mostu v Janově na severu Itálie si vyžádal nejméně 39 mrtvých.

Na dovolenou jela také čtveřice mladíků z Neapole. Matteo Bentornati, Giovanni Battiloro, Gerardo Esposito a Antonio Stanzione chtěli původně letět letadlem, poté změnili plány a rozhodli se do Barcelony dojet autem. Jejich cesta však skončila v Janově. Na Facebooku se po zprávě o jejich smrti objevil nespočet vzkazů se vzpomínkami blízkých, napsal Corriere della Sera.

‚Celý svět na 100 metrech zhrouceného mostu‘

Mezi 39 potvrzenými oběťmi úterní tragédie byli lidé z různých koutů Itálie, ale také Francouzi, Albánci a dva muži a jedna žena z Chile. „Byl to celý svět, na těch 100 metrech zhrouceného mostu,“ napsal web deníku La Repubblica. Také trojice mladých Francouzů měla namířeno na Sardinii. Jejich těla byla identifikována i podle náušnice a náramku.

Druhé datum narození, vzkazuje český řidič z Janova. Je šťastný, že přežil, popisuje Češka

Trosky viaduktu zasypaly také tři janovské dělníky, kteří v kritickém okamžiku po půl dvanácté pracovali v místech pod Morandiho mostem. Těla Alessandra Campory a Bruna Casagrandeho už byla nalezena, Mirko Vicini je veden jako nezvěstný. „Nemohli mít čas na to uvědomit si, co se děje. Zůstali pohřbeni pod obrovskou masou asfaltu, železobetonu a pilířů,“ napsal Corriere della Sera.

Pomoc rodinám obětí ve středu nabídl například kapitán fotbalového klubu CFC Janov Mimmo Crisciti. On sám prý po Morandiho mostu projel jen deset minut před kolapsem jednoho z nosníků. „Mám štěstí, ale další lidé nikoli. Jako kapitán Janova mám blízko k příbuzným obětí... Už jsme o tom mluvili s ostatními a něco uděláme. Janov je krásné město, musíme se přes to přenést, být silní a zůstat jednotní,“ citovala Criscitiho agentura ANSA.

K jednotě vyzývá také kreslený obrázek, který se ve středu šířil na sociální síti Twitter. S popiskem „Janov do toho!“ zobrazuje dva muže stojící vedle sebe, jednoho v dresu CFC Janov a druhého v barvách rivalů Sampdoria, kteří se drží kolem ramen a společně vyplňují mezeru vzniklou ve viaduktu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat