15. srpna 2018 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Přede mnou padal most, bylo to hrůzné.‘ První výpověď řidiče, který zastavil těsně před propastí

Zřícený most v severoitalském Janově den po tragédii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zřícený most v severoitalském Janově den po tragédii. | foto: Reuters

JANOV/PRAHA Kamion s nápisem Basko na boku zastavil jen tři metry od propasti. Řidič vyskočil ven z kabiny a při dopadu si odřel rameno. Nechtěl na zříceném mostě být už ani vteřinu, byl v šoku. Ve své první výpovědi uvedl, že přežil jen díky zázraku.

„Pocítil jsem jakoby hřmění a viděl jsem, jak přede mnou padá most Morandi. Doprava byla hustá a kvůli tomu jsme jeli nižší rychlostí. Pohotově jsem sešlápl brzdy akorát včas, abych zastavil tři, čtyři metry od propasti,“ vypověděl pro deník il Quotidiano muž s iniciály F. L., sedmatřicetiletý řidič kamionu společnosti Basko, jehož nákladní vůz se během úterý objevoval na stovkách snímků.

Zřícený Morandiho most v severoitalském Janově.
Dálniční most v Janově

„Zařadil jsem zpátečku, abych se dostal do bezpečí, a pak jsem utekl od náklaďáku,“ popsal řidič, který přes most vozí každé ráno zásoby pro místní supermarkety. Dodal, že vše mohlo skončit tragédií, ale je v bezpečí. Utrpěl šok z toho, jak viděl padat z mostu auta a nákladní vozy.

Řidič, který je ženatý a má dvě děti, je zaměstnancem logistické společnosti Damonte Transporti, která dodává zboží do obchodů sítě Basko. Vedení obou společností bylo okamžitě v kontaktu s řidičem, jenž prý šel v šoku pryč od nákladního automobilu, aby varoval přijíždějící vozy.

„To hřmění, ohlušující, hrůzná scéna, šílená,“ říkal prý lidem roztřesený řidič záchranářům na dálnici. „Byl jsem před něčím, na co nikdy nezapomenu. Přežil jsem díky zázraku,“ popsal.

14.srpna 2018 v 13:32, příspěvek archivován: 15.srpna 2018 v 14:01

De chauffeur van deze vrachtwagen heeft een engeltje op de schouder #Genova #PonteMorandi https://t.co/POsRiJ9ab8

Lékaři pro italská média uvedli, že muž měl malé odřeniny na boku a rameni, pravděpodobně způsobené tím, jak rychle po incidentu vyskočil z kabiny. Nebude však mít žádné vážné následky. Nejtěžší prý pro něj muselo být překonat šok a následné výpovědi pro policii, která začala velice rychle pád mostu vyšetřovat.

Řidič byl po ošetření záchranáři odvezen domů, kde se o něj bude starat v nejbližších dnech jeho rodina.

„Měl jsem neskutečný strach“

Z jiného úhlu sledoval celou událost šofér kamionu, kterého vyzpovídal deník La Repubblica. Právě přejel přes říčku Polcevera při své pravidelné každodenní cestě z Janova, když se odehrála tragédie.

„Viděl jsem ve zpětném zrcátku, jak se most rozpadá. Měl jsem neskutečný strach, jsem naživu jen díky zázraku,“ uvedl řidič kamionu. „Projíždím tudy každý den. Dnešek byl jediný případ, kdy jsem si nepřál tady být,“ dodal.

Zřícení mostu na dálnici v Janově si vyžádalo nejméně 42 mrtvých, informoval janovský prokurátor Cozzi. Upozornil, že počet obětí nemusí být konečný. Zatím není jasné, proč k incidentu došlo. Podle některých zdrojů způsobil zřícení mostu sesuv půdy. Deník La Repubblica uvádí, že za pádem byla pravděpodobně konstrukční chyba.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz