Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská duma schválila návrh ústavních změn. Putin bude mít kontrolu nad ruskou politikou, tvrdí kritici

Ruský prezident Vladimir Putin naléhal na ukrajinské vedení, aby přistoupilo na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin naléhal na ukrajinské vedení, aby přistoupilo na... | foto: Reuters

Moskva Ruská Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, v prvním čtení schválila návrh zákona o ústavních změnách, který před dvěma týdny nečekaně předložil prezident Vladimir Putin. Ve čtvrtek o tom informovala agentura TASS.

Ústavní změny mají nynějšímu prezidentovi podle jeho kritiků zajistit kontrolu nad ruskou politikou i po roce 2024, kdy mu skončí nynější prezidentský mandát.

Putinem navržená novela ústavy, kterou budou kromě poslanců a senátorů v referendu schvalovat Rusové, zahrnuje rozšíření pravomocí parlamentu a ústavního soudu, zákaz vysokým státním představitelům mít cizí občanství či povolení k pobytu v cizině nebo zakotvení nadřazenosti ruského práva nad mezinárodními dohodami a úmluvami.

Podle nových pravidel by ruský prezident také nemohl zastávat nejvyšší funkci více než dvakrát (Putin je nyní v prvé polovině svého čtvrtého prezidentského období). Ústavně zakotveno má být také povinné zvyšování důchodů, jakož i to, že minimální mzda nemůže být nižší než životní minimum.

Zákon byl ve čtvrtek  přijat jednomyslně. Pro jeho schválení se vyslovilo 432 poslanců, proti nebyl nikdo - zbylých 18 poslanců se hlasování nezúčastnilo. V úterý 11. února by Státní duma měla projednat novelu ve druhém čtení.

Předseda dumy Vjačeslav Volodin po hlasování vyjádřil přání, aby novela prošla i druhým čtením beze změn tak, jak ji navrhla hlava státu. Pozměňovací návrhy týkající se například důchodů, pravomocí centrální banky či státní ideologie a postavení ruského národa hodlají v únoru podat poslanci komunistů a Spravedlivého Ruska. Tyto strany sice formálně patří k opozici, fakticky ale hlasují v souladu s přáním Putinova režimu.

V reakci na ohlášenou ústavní novelizaci podala demisi vláda dlouholetého premiéra Dmitrije Medveděva, kterého na postu šéfa kabinetu nahradil Michail Mišustin. Analytici kroky hlavy státu považují za signál změny poměru sil v nejvyšší ruské politice a rovněž za odraz snahy Putina udržet si vůdčí roli i po roce 2024, kdy mu vyprší současný mandát.

Proti navrženým změnám ústavy v neděli demonstrovaly v Moskvě stovky lidí. Podle nich si současná hlava státu novelou snaží zajistit kontrolu nad ruským politickým systémem.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...