6. června 2019 18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko chce podle Putina mít lepší vztahy s Británií a jednat s USA. Špehovali jste nás, diví se Londýn

Projev ruského prezidenta Vladimira Putina na summitu v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev ruského prezidenta Vladimira Putina na summitu v Číně. | foto: Reuters

Petrohrad (Rusko) Ruský prezident Vladimir Putin dal ve čtvrtek najevo, že nechá za dva roky vypršet novou smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (START), neprojeví-li Spojené státy zájem o její prodloužení. Šéf Kremlu se tak vyjádřil při setkání s novináři v Petrohradě. Doporučil rovněž Británii, aby ve vztazích s Moskvou „obrátila list“. Londýn v reakci vyzval Rusko ke změně agresivního chování.

„Jestliže si nikdo nepřeje smlouvu START prodloužit, pak to neuděláme,“ prohlásil Putin. Dodal ale také, že „stokrát jsme řekli, že jsme k tomu připraveni“. Ruský prezident tak zjevně reagoval na sdělení ředitele americké Národní bezpečnostní rady (NSC) Tima Morrisona z konce května, že prezident Donald Trump se rozhodne až příští rok, zda Spojené státy tuto smlouvu s Ruskem prodlouží.

Novou dohodu START podepsali 8. dubna v Praze tehdejší prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medveděv a Barack Obama. Putin v souvislosti s otázkou prodloužení platnosti tohoto dokumentu ve čtvrtek varoval před velkým rizikem zhroucení mezinárodního systému kontroly jaderných zbraní. Nicméně poznamenal, že jeho poslední telefonický rozhovor s Trumpem mu dodal trochu optimismu.

Je potřeba obrátit list, říká Putin

S výzvou „obrátit list“ a napravit vztahy poškozené aférou kolem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala se ruský vůdce obrátil na britské vedení. „Je třeba obrátit tento list, spojený se špiony a atentáty,“ řekl Putin v narážce na Skripalovu otravu v britském Salisbury, kterou Londýn přičítá ruským tajným službám. Skripal byl agentem ruské tajné služby GRU a v roce 2004 byl odsouzen za spolupráci s britskou rozvědkou. O šest let později se po výměně špionů usadil v Británii.

„Byl to přece váš agent, vy jste proti nám vedli špionážní činnost,“ vzkázal ve čtvrtek Putin do Londýna. „Co se s ním dělo dál, můžu těžko říct. Je ale třeba na všechno zapomenout,“ doporučil ruský prezident. Globální otázky jsou podle něj důležitější než „hry zvláštních služeb“.

Podle mluvčí britské premiérky Theresy Mayové ruské agresivní chování zpochybňuje tvrzení Moskvy, že je odpovědným mezinárodním partnerem. „Budeme dál s Ruskem jednat o záležitostech mezinárodní bezpečnosti, protože to je v britském národním zájmu. Naše vztahy s Ruskem se ale mohou změnit jen tehdy, pokud Rusko změní své chování,“ řekla mluvčí v reakci na čtvrteční Putinův komentář.

ČTK