Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko otestovalo vakcínu proti covidu ve formě nosního spreje pro děti

Alexander Gintsburg, ředitel Národního výzkumného střediska pro epidemiologii a mikrobiologii Gamaleya, ukazuje lahve s vakcínou Sputnik-V foto: Reuters

Moskva - Vakcínu proti covidu ve formě nosního spreje otestovalo Rusko. Látka má být vhodná pro děti od osmi do 12 let a na trh by měl být uvedena v září. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na prohlášení vědce Alexandra Gincburga, který vedl vývoj ruské vakcíny Sputnik V.
  16:59

Vědci mají problém se Sputnikem V. Vidíme očividné nesrovnalosti ve výsledcích i testování, říkají

Sprej podle Gincburga je stejný jako vakcína Sputnik V, jen místo jehly se k aplikaci používá tryska a vstřikuje se do nosu. Vakcína pro děti bude připravena k distribuci do 15. září.

Výzkumná skupina testovala vakcínu na dětech ve věku od osmi do 12 let a nezjistila u testované skupiny žádné vedlejší účinky, a to ani zvýšení teploty, dodal Gincburg. Neuvedl však žádné další podrobnosti o studii, tedy ani to, kolik dětí se jí zúčastnilo, upozornila agentura Reuters.

Vakcíny Sputnik V
Jednodávková verze ruské vakcíny.

Gincburg, který je je vedoucím Národního výzkumného centra pro epidemiologický a mikrobiologický výzkum Nikolaje Gamaleji (NICEM), se sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který ho za vývoj ruské vakcíny vyznamenal. Ruská vakcína byla uvolněna pro široké použití v populaci před deseti měsíci, jako první na světě.

Vakcína Sputnik V obstála v testech v Maďarsku, kam ji poslalo Slovensko. Čeká se na reakci Ruska

„Ve chvíli, kdy lidé na celém světě čekali, že je vědci zachrání před pandemií koronaviru, našim vědcům se to podařilo,“ řekl Putin. Vakcína, která byla vyvinuta v krátké době, poskytla podle něj „zásadní pomoc“ i dalším zemím.

Vzhledem k rychlému uvedení vakcíny na trh je ale mnoho Rusů skeptických a odmítá se nechat očkovat. Podle Putina alespoň jednu dávku očkování obdrželo 18 milionů Rusů. V zemi však v poslední době počet nových případů nemoci opět vzrostl, upozornila agentura DPA.

Podle údajů serveru covid19.trackvaccines.org z konce května byl Sputnik V schválen pro nouzové užívání v 68 státech světa či autonomních územích. Z Evropy jsou to kromě Ruska i Maďarsko, Slovensko, Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Severní Makedonie, Moldavsko a San Marino.

Autor: