Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V pondělí přibylo v Česku 188 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem

Laboratoř, kde se testují vzorky na covid-19. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - V pondělí přibylo v Česku 188 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dále klesalo i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. K dnešku činilo 12 případů, o den dříve 13. Očkováno bylo v pondělí 110 511 lidí, tedy zhruba o 4000 méně než předchozí pondělí.
  9:28aktualizováno  9:59

Tři strachy Čechů z vakcín: šťavnatým soustem pro konspirátory je rychlý vývoj. A taky prý hrozí nanoroboti

Kromě nových případů nákazy ubylo v pondělí oproti předchozímu týdnu výrazně i testovaných. Předchozí pondělí bylo provedeno téměř 227 tisíc antigenních testů a přes 31 tisíc PCR testů, zatímco toto pondělí asi 149 tisíc antigenních a 28 tisíc PCR testů. Přesto například u nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - v pondělí klesl podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů z 0,03 procenta za předchozí pondělí na 0,02 procenta.

Snížil se i podíl pozitivních u tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, a to z 0,43 na 0,28 procenta. Naopak mírně stoupl podíl potvrzených případů na počtu testů u diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, z 0,74 na 0,82 procenta.

Zpomalování epidemie naznačuje pokles tzv. reprodukčního čísla udávajícího, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty 0,70 se dnes mírně snížilo na 0,68.

Incidenční číslo se snížilo, nebo stagnovalo téměř ve všech regionech Česka. Pouze v Libereckém a Královéhradeckém kraji mírně stouplo. Přesto je v Královéhradeckém a Karlovarském kraji nadále incidenční číslo nejnižší z celé země. V obou regionech činí shodně čtyři případy za týden na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší je stále v Jihočeském kraji s 25 případy.

Stoupl naopak mírně počet hospitalizovaných z nedělních 147, což bylo nejméně od konce loňského srpna, na 161. Ve vážném stavu je 24 pacientů.

Pacienti se vzácnými chorobami v pandemii trpěli. Na očkování přitom čekali déle než učitelé, říká Anna Arellanesová

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,67 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 30 229 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 000.

I denní počty úmrtí se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních zhruba dvou týdnech jsou v řádu jednotek. Za pondělí dokonce ministerstvo uvádí, že nezemřel žádný člověk s covidem-19, což by bylo poprvé od začátku loňského září. Statistiky úmrtí ale ministerstvo pravidelně zpětně navyšuje. Dávek vakcín proti covidu-19 bylo od loňského začátku očkování podáno v Česku 6,66 milionu. Plně naočkováno je 2,17 milionu lidí.

Se zpomalováním šíření covidu-19 a narůstajícím počtem očkovaných vláda postupně uvolňuje protiepidemická opatření. Ode dneška už například mohli odložit roušky či respirátory při vyučování i žáci a učitelé ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji. V ostatních krajích bylo nošení roušek ve třídách zrušeno už minulý týden. Další uvolnění vláda naplánovala od 1. července. Zvýší se třeba maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně budou nově i místa na stání. Uvnitř budou moci být akce až pro 2000 návštěvníků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!