130 let

Boj s lesními požáry v Kurganské oblasti (4. května 2022) | foto: Profimedia.cz

Sibiř sevřela další vlna obřích požárů. Nemá kdo hasit, armáda je na Ukrajině

Svět
  •   7:14
K ničivým požárům na Sibiři ruská vláda v posledních letech povolávala i armádu, protože je hasiči už sami nezvládali. Letos však nastal problém. Ti, kteří s plameny obvykle pomáhali, teď mají jinou práci tisíce kilometrů daleko. Bojují totiž ve „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině, kterou před více než dvěma měsíci vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Rozsáhlé požáry na Sibiři už se staly prakticky každoročním jevem. Přispívá k tomu změna klimatu, kvůli které je v odlehlých částech Ruska častěji sucho a teploty tam stoupají neobvykle vysoko. Loni tak zhruba tři sta požárů zpustošilo oblast o rozloze přes 850 tisíc hektarů.

Dým z hořících lesů ztěžuje život i obyvatelům měst. Minimálně před třemi lety se dostal až do Mongolska. Putin proto na hašení požárů povolával armádu, která z letadel na lesy shazovala vodu. Letos však své lidi i stroje poslal opačným směrem. A protože jsou nasazení muži často právě z regionů na Sibiři nebo na Dálném východě, doma teď chybějí, stejně jako ona letadla.

„Největší požáry často vyžadují vojenská letadla, která najdou a prověří hlášení satelitů nebo občanů. Pomáhají také se samotným bojem. Je proto otázka, zda budou tyto kapacity dostupné i v létě, pokud bude válka pokračovat,“ říká pro server Axios klimatická vědkyně Jessica McCartyová.

„Buď tak bude víc požárů, nebo se technika a personál stáhne ze západní fronty a odveze na Sibiř,“ dodává. „Ohňová“ sezona v dalekém Rusku obvykle začíná na jaře a trvá celé léto.

Rozsáhlé požáry sužují Kurganskou oblast na Sibiři. (29. dubna 2022)

Podle organizace Greenpeace jsou letošní sibiřské požáry dvakrát větší, než byly ve stejné době loni. I tehdy přitom Rusové nechávali většinu oblastí hořet, protože ani nebylo v jejich silách uhasit všechno.

Vědci upozorňují, že je potřeba dění na Sibiři věnovat větší péči. To se letos nepodaří a Putin tak nejenže seslal humanitární tragédii na ukrajinský národ a diplomatickou i ekonomickou krizi na ten ruský, ale celé planetě nadělil i enviromentální katastrofu.

Sezonní požáry totiž pohánějí globální oteplování, protože jde do ovzduší víc oxidu uhličitého, než kolik ho příroda stihne znovu pohltit.

10. srpna 2021

Autor: kh