Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Rusko zakázalo Svědky Jehovovy. Soud je označil za extremisty

Svět

  19:54
MOSKVA - Ruský nejvyšší soud ve čtvrtek zakázal činnost společnosti Svědkové Jehovovi na celém území Ruské federace. Organizaci přitom označil za extremistickou. Podle agentury TASS tak soud vyhověl návrhu ruského ministerstva spravedlnosti. Představitel náboženské společnosti Sergej Čerepanov už oznámil, že se proti rozsudku odvolá k Evropskému soudu pro lidská práva.

Svědci Jehovovi (ilustrační foto). foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Rozsudek nařizuje okamžitě uzavřít všech 395 regionálních poboček společnosti na celém území země. Majetek jehovistů připadne státu.

Za ‚homosexuálního‘ Putina s make-upem 5 let vězení? Rusko zakázalo karikatury prezidenta

Podle agentury Interfax byli jehovisté pravidelně předmětem pozornosti úřadů po celém Rusku. V řadě měst a regionů už byla náboženská společnost zakázána, například v Samaře, Orlu, Belgorodu či Birobidžanu.

Činnost jehovistů na území celého Ruska ministerstvo spravedlnosti pozastavilo na konci března. Upozorňovalo na údajný velký počet právních deliktů společnosti, zejména na šíření extremistické literatury jejími regionálními představiteli. Jehovisté navíc prý propagují zákaz krevních transfúzí, čímž podle ministerstva ohrožují bezpečnost lidí.

Náboženská společnost původně vznikla v USA, pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931. Svou činnost v Rusku oficiálně začala v roce 1991.

Svědkové Jehovovi

- Na území dnešní ČR začali Svědkové Jehovovi působit již v roce 1912, zaregistrováni byli v roce 1934. V Československu tehdy působily dva spolky: Mezinárodní sdružení badatelů bible a Biblická a traktátní společnost Strážná věž. Po okupaci byli pronásledováni, po válce činnost obnovili, po únoru 1948 ale skončili znovu v ilegalitě. O registraci opět požádali v lednu 1990 a získali ji jako dvacátá oficiální církev v září 1993.

- V roce 2004 české soudy řešily případ, kdy jehovisté odmítali povolit chemoterapii včetně krevních derivátů pro svého malého syna, který onemocněl rakovinou. Soudy daly za pravdu lékařům a léčbu umožnily s tím, že zdraví dítěte je důležitější než rodinné vazby.

- Ke Svědkům Jehovovým se nyní hlásí 8,3 milionu lidí z 240 zemí světa. V České republice se k nim při posledním sčítání lidu v roce 2011 přihlásilo 13.069 osob. V Rusku, kde společnost začala oficiálně působit v roce 1991, mají podle vlastního tvrzení na 170.000 členů.

- V některých zemích jsou registrováni jako charitativní organizace, v jiných zemích jako standardní církve.

- Svědkové Jehovovi věří ve stejného boha jako křesťané, kterého označují Jehova, a tvrdí o sobě, že na rozdíl od jiných církví se snaží žít přesně podle bible. Věří tomu, že Ježíš přišel z nebe na zem a dal svůj dokonalý lidský život jako výkupní oběť. Ježíše neuctívají ani nevěří tomu, že je všemohoucím Bohem. Neuctívají kříž ani žádné jiné symboly. Jsou například přesvědčeni, že Vánoce jsou pohanské svátky, a proto je neslaví. Křesťanské církve o nich hovoří jako o sektě a kritizují jejich totalitní organizaci i jejich způsoby misie.

- Jehovisté vstoupili do povědomí jako církev, která v minulosti opakovaně prohlašovala, že přijde konec světa. Jsou známi také kvůli svému odmítání transfuze krve, "protože podle Boha to není správný způsob použití krve", a také tím, že veřejnosti nabízejí své tiskoviny Strážná věž a Probuďte se!, které vycházejí včetně internetové verze ve 200 jazycích, oslovují lidi na ulici a dříve také obcházeli domácnosti.

- Největší perzekuci zažila komunita během druhé světové války. Kvůli odmítání vojenské služby a kvůli aktivitám i po zákazu bylo podle amerického Muzea holokaustu na 6000 členů církve z Německa, Rakouska, Československa a dalších zemí posláno do vězení nebo do koncentračních táborů, kde byli označeni fialovým trojúhelníkem. Asi 1400 jich zahynulo.

- V současnosti jsou členové komunity ve světě perzekuováni hlavně kvůli odmítání povinné vojenské služby a také kvůli obviněním z nezákonné náboženské činnosti nebo z podněcování k nepokojům. Podle údajů ústředí církve je tak například v Jižní Koreji vězněno přes 400 jejích členů kvůli odepření vojenské služby, celkem jich je kvůli tomu vězněno ve světě kolem 500.

- Kvůli obvinění z nezákonné náboženské činnosti nebo za údajné podněcování k nepokojům jsou členové církve v hledáčku policie například v Arménii, Turecku, Ázerbájdžánu, Bulharsku nebo v Kazachstánu. Dnes zakázal činnost Svědků Jehovových na území celého Ruska ruský nejvyšší soud.

Autor: