30. září 2019 12:40, aktualizováno  17:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský soud zrušil trest vězení herci Ustinovovi. Zatkli ho po opozičním protestu

Pavel Ustinov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Ustinov | foto: Reuters

Moskva Ruský soud v pondělí zrušil trest vězení ruskému herci Pavlu Ustinovovi a uložil mu trest jednoho roku s podmíněným odkladem na dva roky. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Jeho odsouzení za údajné zranění policisty při zatýkání během opozičního protestu 3. srpna v Moskvě vyvolalo ve veřejnosti vlnu pobouření.

Začínající herec byl v polovině září odsouzen na 3,5 roku do vězení. Podle žaloby napadl příslušníka zásahových sil a vymkl mu rameno. Ustinov uváděl, že se srpnové moskevské demonstrace proti vyřazení opozice z komunálních voleb nezúčastnil a že se na místě ocitl náhodou. Obhájci se proti rozsudku prvoinstančního soudu odvolali a žádali zrušení trestu.

Moskevský odvolací soud v pondělí ale obvinění nezrušil, jen zmírnil jeho kvalifikaci z těžkého ublížení na středně těžké. Vina Ustinova zpochybněna nebyla. „S rozhodnutím soudu nesouhlasím, budu dál bojovat. Žádného přečinu jsem se nedopustil,“ řekl Ustinov novinářům. Byť je dnešní verdikt pravomocný, jeho advokát Anatolij Kučerena řekl, že se proti rozsudku bude právní cestou dál bránit.

Petici žádající propuštění čtyřiadvacetiletého Ustinova podepsaly statisíce lidí. Široce sdílené video ze zatýkání ukazuje, že Ustinov v době zatčení stál s telefonem v ruce a odpor strážcům pořádku nekladl. Za „velmi tvrdý trest“ dokonce původní nepodmíněný trest označil i policista, jehož Ustinov na demonstraci údajně napadl.

Rozsudky nepodmíněného trestu vězení proti dalším dvěma demonstrantům, Sergeji Fominovi a Nikitovi Čircovovi, v pondělí moskevský odvolací soud potvrdil.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Exprezident Václav Klaus a zpěvák Karel Gott. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Exprezident Václav Klaus a zpěvák Karel Gott. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Exprezident Václav Klaus a zpěvák Karel Gott. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.