Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropa se kvůli Petrohradu do ‚naší‘ vlajky nezahalila, upozorňují ruská média

Svět

  14:38
PETROHRAD/PRAHA - Překvapení v ruských médiích a na sociálních sítích vyvolala vlažná reakce evropských metropolí na útok v petrohradském metru. Důležité monumenty, které se na znamení solidarity v mnoha minulých případech oděly do barev na vlajkách postižených zemí, v pondělí žádnou speciální světelnou podívanou nepředstavily.

Radnice izraelského Tel Avivu v barvách ruské vlajky. foto: Twitter: @MayorOfTelAviv

Solidaritu nedalo viditelně najevo ani v německé hlavní město, jehož Braniborskou bránu přitom dříve osvítily vlajky většiny států postižených teroristickými útoky. Berlínští představitelé to podle anglickojazyčného německého webu Deutsche Welle ani neměli v plánu.

Podezřelí z útoku v metru? Od Islámského státu po ruské tajné služby

Mluvčí zastupitelského sboru města odůvodnil rozhodnutí tím, že Petrohrad není partnerským městem Berlína. Speciální opatření se v takových případech podle něj schvalují pouze výjimečně. Nevyjádření soustrasti s ruským národem vyvolalo a otázky uživatelů sociální sítě Twitter.

03.dubna 2017 v 23:04, příspěvek archivován: 04.dubna 2017 v 14:24

It's puzzling, and not smart, that the Brandenburg Gate wasn't lit up in the colors of the Russian flag tonight.

03.dubna 2017 v 21:31, příspěvek archivován: 04.dubna 2017 v 14:25

VIDEO: .@TourEiffelTweet dazzling as normal, but will there be a display tonight to mark the attack in #SaintPetersburg ? https://t.co/RJtdSz9j9u

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

.@TourEiffelTweet dazzling as normal, but will there be a display tonight to mark the attack in #SaintPetersburg ? https://t.co/RJtdSz9j9u

Po útocích na Paříž, Brusel, Londýn, Istanbul a také Nice a Jeruzalém se na Braniborskou bránu promítly vlajky poškozených států. Po útocích na gay klub ve floridském Orlandu dokonce Berlín vyjádřil solidaritu hnutí LGBT a na bráně se objevila duhová vlajka, symbol této komunity.

03.dubna 2017 v 19:10, příspěvek archivován: 04.dubna 2017 v 14:21

Terror in St. Petersburg: Brandenburger Tor wird nicht in den Farben Russlands angeleuchtet: https://t.co/QQwSrF8jo6 https://t.co/OlrRtELYCK

Němečtí představitelé přesto soustrast vyjádřili, jen jinou formou. Ministr zahraničí Sigmar Gabriel reagoval s „hlubokým smutkem“. Své zděšení ve zprávě ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi popsala i kancléřka Angela Merkelová. „Vše nasvědčuje tomu, že šlo o zbabělý útok. Šlo o barbarský akt a kdokoliv je za něj zodpovědný, měl by být postaven před soud,“ napsala.

Pařížská Eiffelova věž, která poctila například i oběti nedávného teroristického útoku v Londýně, se také na znamení smutku nezměnila. Podle informací ruské televize Russia Today se však do tmy zahalí v úterý večer.

04.dubna 2017 v 16:52, příspěvek archivován: 04.dubna 2017 v 17:52

Eiffel Tower to go dark in solidarity with #StPetersburg Metro #blast victims https://t.co/SIvRc696gR https://t.co/NCzIhTr9GD

Prezident Francois Hollande ale vyjádřil „solidaritu s ruským lidem“. Prohlásil také, že Francie je připravena reagovat na jakoukoliv žádost o pomoc. Soustrast na svém twitterovém účtu vyjádřila i pařížská starostka Anne Hidalgová.

03.dubna 2017 v 16:15, příspěvek archivován: 04.dubna 2017 v 14:22

Je tiens à exprimer ma solidarité et celle des Parisiens aux victimes de l'explosion dans le métro de #SaintPetersbourg. #SaintPetersburg

Speciální osvětlení nepřipravili ani na památkách v Londýně. Britský ministr zahraničí Boris Johnson alespoň vyjádřil svou upřímnou soustrast obětem a jejich rodinám a řekl, že byl událostmi zděšen.

Jediná metropole, která neváhala tradičním způsobem dát najevo svou solidaritu, byl izraelský Tel Aviv. Do ‚světelné‘ ruské vlajky se symbolicky zahalila jeho radnice.

03.dubna 2017 v 19:54, příspěvek archivován: 04.dubna 2017 v 14:21

In solidarity with our friends in #SaintPetersburg, #TelAviv city hall is lit tonight in the colors of the #Russian flag https://t.co/rK1APbrNKf

Autor: