4. dubna 2017 7:50, aktualizováno  17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník z Petrohradu byl sympatizant IS, zverbovali ho v Kyrgyzstánu

Podezřelý z útoku na petrohradské metro Kyrgyz Akbaržon Džalilov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podezřelý z útoku na petrohradské metro Kyrgyz Akbaržon Džalilov. | foto: Reuters

PETROHRAD Vyšetřovatelé identifikovali útočníka z Petrohradu podle nalezených částí jeho těla. Podle kyrgyzské rozvědky byl z Kyrgyzstánu a měl ruské občanství. Uvedla to agentura AFP. Vyšetřovací výbor však tuto informaci nepotvrdil. Výbuch trhaviny v metru si vyžádal zatím 14 obětí, dalších pět desítek lidí bylo zraněno. V ruském velkoměstě v úterý začíná platit třídenní smutek.

„Kamikadze z petrohradského metra se narodil v roce 1995 v Kyrgyzstánu a jmenoval se Akbaržon Džalilov,“ řekl agentuře AFP mluvčí kyrgyzské zpravodajské služby. Dodal, že měl pravděpodobně ruské občanství.

Ruský vyšetřovací výbor informoval, že zná identitu útočníka podle částí jeho těla, jež našli ve vagónu, kde k explozi došlo. „Detaily o osobě však zveřejňovat nebudeme,“ stojí v prohlášení. Následně však potvrdil, že šlo o podezřelého Kyrgyza.

„Vyšetřováním byla zjištěna identita muže, který spáchal výbuch ve vagónu metra v Petrohradu. Byl to Akbaržon Džalilov, narozený v roce 1995,“ řekla Světlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru, ruské obdoby amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Sympatizant IS

Server Gazeta.ru přinesl další detaily z Džalilovova života. Šlo o 22letého mladíka. Narodil se v Oši v kyrgyzském regionu Amir-Timur. V roce 2011 dostal ruské občanství díky tomu, že je jeho otec ruského původu. Podle informací serveru pomáhal svému otci v autoservisu.

Podle jiného serveru Fergana byl naopak zaměstnán jako kuchař v petrohradském suši baru a docházel do místního sportovního klubu, kde se věnoval zápasu. Server 24.kg bez bližšího vysvětlení napsal, že Džalilov „vyměnil několik pasů“.

Zhruba před třemi lety ale jeho stopy mizí, uvádí Fergana. Jeho sportovní přátelé už prý o něm tři roky neslyšeli, poslední Džalilovův zápis na sociálních sítích pochází ze října 2014. V petrohradském restaurantu pracoval zhruba do stejné doby. Někteří jeho známí tvrdí, že odjel do ciziny, možná prý do Koreje, napsal kyrgyzský server.

Ruské úřady nevylučují, že i druhou nálož v metru nechal Džalilov. „Testy DNA a záznamy videokamer umožňují předpokládat, že právě člověk, který spáchal atentát ve vagónu, zanechal tašku s výbušným zařízením na stanici Náměstí povstání,“ řekla Petrenková.

Obě bomby byly podle Gazety zkonstruovány podobným způsobem s využitím dílů autoservisu. Jak už odhalili vyšetřovatelé dříve, základem byl hasicí přístroj do automobilů, v němž byla výbušnina TNT. Nálož měli pachatelé v plánu odpálit na dálku pomocí mobilního telefonu.

Podle zdrojů Gazety byl útočník sympatizantem Islámského státu. „Vyšetřovatelé objasňují okruh jeho známých a vazeb,” řekl jeden z lidí obeznámených s vyšetřováním ruskému serveru. Džihádisté podle agentury Interfax zverbovali Džalilova během jeho letošní únorové návštěvy v Kyrgyzstánu.

Bombu nahlásil anonym i druhý den

Moskva už v pondělí uvedla, že útok ve druhém největším ruském městě vyšetřuje jako teroristický čin. Nejpravděpodobněji bomba detonovala na muži, zřejmě v jeho batohu.

03.dubna 2017 v 22:04, příspěvek archivován: 04.dubna 2017 v 08:38

"Пятый канал" опубликовал фото человека, предположительно оставившего бомбу на станции "Площадь Восстания". Она, напомним, была обезврежена. https://t.co/AWdGSDooX2

Na stanici Senné náměstí, za níž došlo v pondělí k výbuchu, znovu zasahovali hasiči. Dopravní podnik zastávku uzavřel po anonymním telefonátu varujícím před dalším možným útokem, informovala agentura RIA Novosti. Podle agentury Interfax bylo před vstupem do stanice k vidění několik hasičských aut, celá křižovatka nad zastávkou byla uzavřená také.

Policie kromě stanice Senné náměstí uzavřela i dvě sousední stanice, Spasská a Sadové náměstí, na které se ze stanice Senné náměstí přestupuje; jde o nejfrekventovanější přestupní uzel v celé podzemní dráze. Soupravy těmito zastávkami projížděly bez zastavení.

Uzavřena byla i část jiné linky petrohradského metra, od stanice Moskevská až po stanici Petrohradská. „Vykonáváme úplnou prověrku jak stanic, tak tunelů,“ uvedl provozovatel metra. Na jistý čas byla uzavřena i stanice Dostojevská, a to i s přechodem do sousední stanice Vladimirská.

Vagón metra podle policie explodoval v pondělí odpoledne v době dopravní špičky mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut) v centru města. Souprava byla podle očitých svědků plná lidí.

Ruské tajné služby se při výslechu jistého Rusa, zatčeného po návratu do vlasti po působení v řadách radikální organizace Islámský stát, dozvěděly, že se v Petrohradu chystá útok, a tak se jim podařilo zabránit druhému atentátu, uvedl v úterý list Kommersant s odvoláním na nejmenovaný „důvěryhodný zdroj“.

Dotyčný islamista ale stál na žebříčku IS příliš nízko, a tak informace nebyly úplné, poskytl však telefonní čísla svých společníků. Když v metru zahřměl výbuch, museli agenti přerušit odposlech podezřelých, kterým okamžitě zablokovali telefony, a to zřejmě způsobilo selhání druhé bomby v metru. Obě nálože totiž měly být odpáleny prostřednictvím mobilních telefonů. Kommersant poznamenal, že předpokládaní teroristé mohou být „v nejbližší době zatčeni či zlikvidováni“.

Trump s Putinem se shodli na nutnosti porazit terorismus

Svému protějšku po útoku telefonoval americký prezident Donald Trump. Vyjádřil šéfovi Kremlu soustrast a plnou americkou podporu při pátrání po pachatelích. Oba státníci se po útoku, z jehož spáchání ruská policie podezřívá muže napojeného na radikální islamisty, shodli na nutnosti porazit terorismus.

Trump Putina ujistil o plné podpoře americké vlády. „Trump a prezident Putin se shodli, že terorismus musí být rozhodně a rychle poražen,“ uvedl v prohlášení úřad amerického prezidenta.

Oba státníci se již v při svých prvních telefonických kontaktech po Trumpově lednovém nástupu do funkce bavili o možné spolupráci v oblasti boji proti terorismu. Nový šéf Bílého domu dříve několikrát prohlásil, že hodlá zlepšit vztahy USA s Ruskem, které ochladly po ruské anexi Krymu za jeho předchůdce Baracka Obamy.

Stovky lidí zapalují svíčky

Oběti krvavého činu, při němž bylo až pět desítek osob zraněno, květinami a svíčkami uctívají stovky lidí v Petrohradu i Moskvě.

Šéf Kremlu, který byl v době útoku na návštěvě Petrohradu, přinesl kytici rudých květin ke vstupu do stanice Technologický institut (Těchnologičeskij institut) v centru města, v jejíž blízkosti v jedné ze souprav trhavina explodovala. Podle mluvčího Dmitrije Peskova květiny položil na místo, kde již předtím řada obyvatel Petrohradu vytvořila spontánní památník obětem útoku.

Příslušníci bezpečnosti kontrolují okolí místa útoku
Policisté po bombovém útoku

Podobná pietní místa podle agentury TASS vznikla i nedaleko stanice Senné náměstí (Sennaja ploščaď), který byla na druhém konci tunelu, v němž došlo k výbuchu. Protože její okolí bylo dlouho po explozi zcela uzavřeno, nosili lidé květiny i k dalším sousedním stanicím.

Vyjádřit svou účast obyvatelům Petrohradu přicházely v pondělí také stovky Moskvanů, kteří zaplavili květinami a rozsvícenými svíčkami památník věnovaný Petrohradu stojící nedaleko Kremlu. „Chceme, aby obyvatelé Petrohradu věděli, že sdílíme jejich žal nad lidmi zabitými při útoku v metru,“ řekl agentuře TASS jeden z účastníků pietní akce.

Jakub Fajnor, ČTK
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz